İstoç Adak Kurbanı Nerelerde Bulunur?

15 Ağustos , 2021admin
İstoç Adak Kurbanı Nerelerde Bulunur?

Dini inançların her birinin farklı inandığı şeyler vardır. İslamiyet'i seçmiş kişi içinse Allah'a adamak ön plandadır. Allah'ın huzur, nimetler ve isteklerin karşılığını verdiğini düşünürler. Bundan dolayı da ibadetlerini ona göre yaparlar. İbadetlerinden bir diğeri ise Kurban kesmektir.

Allah yolunda malından, canından her şeyden vazgeçip sadece onun için ibadetler yapmaktır. Kurbanlık kesimi herhangi günlerde yapıldığı gibi farz olarak nitelendirilen kurban bayramlarda da kesimi yapılır. Fakat şu ayrımı yapılması gerekir adak kurbana niyetiniz varsa Kurban Bayramından sonra gerçekleştirebilirsiniz. Kurban Bayramı zamanı gerçekleştiremezsiniz.

Dini İslami olan kişinin istediği bir işi olursa şayet adakta da bulunursa adak kurbanı kesmesi zorunludur. Adak kurbanın kendi adı altında şartları mevcuttur. Bu şartları yerine getirilmediği müddetçe adak kurbanı yerine getiremezsiniz.

Bu şartlara geçersek eğer; bir niyetinizin olup bu niyetinizin gerçekleşmiş olması gerekir. Örnek verirsek eğer araba aldığınız zaman, devlet memuru olduğunuz zaman, çocuk sahibi olduğunuz zaman gibi misaller artırılabilir. Adak diğer bir anlamda Allah'a söz vermek olduğu için yerine getirilmesi farz olarak adlandırılır.

Adak Kurbanının Şartları Nelerdir?

Adak kurbanın diğer şartlar arasında eti, adak kurbanı kesen kişi tarafından yenilemez. Sadece bu kişi değil kişinin ailesi de bunun için de olur. Adak kurbanının tamamını durumu olmayan kişilere dağıtılması gerekir.

Bu belirtilen maddelere ilave olarak da adak kurbanının yaş kriterleri bulunur. Küçük yeni doğmuş deve, sığır, manda, koyun, inek gibi hayvanların kesimi yasaktır. Yaş sınırının her hayvan için farklılık gösterir. Adak kurban kesimi birçok yerlerde olur. İstanbul ilinde ise istenilen yerlerde kesimi yapılır.

Önemli olan titiz ve özenli şekilde İslam kurallarına uygun kurban kesimi olmasıdır. İstanbul'un iskoç mevkiinde de bu kriterlere uygun adak kurban kesimi mevcuttur. İnternet üzerinden İstoç  kurbanı için internetten aratma yaparsanız araştırma yapabilirsiniz. [ İstoç Kurbanlık ]