Sultangazi Adak Kurban : Keserken Yapılması Gerekenler

22 Temmuz , 2020admin
Sultangazi Adak Kurban : Keserken Yapılması Gerekenler

Kurban Bayramı süresince tüm mezbaha ve hayvan kesimi yapılan alanların açık olması, bireysel yada toplu kesim işlemlerinin kesim yerlerine gönderilip yapılması ve kesimin bilinçli kişilerce yapılması sağlanmalıdır. Kesilecek hayvan mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmiş olmalıdır. Kesim öncesi hayvanların yorgun olmaması, dinlenmiş olması ve yaklaşık 12 saat öncesinden bir açlık söz konusu olması, etin daha kaliteli olması açısından çok önemlidir. Dinlenmemiş olan hayvanın hemen kesilmesi durumunda, kanı tamamen boşalmayacağı için etin dayanma süresi çok kısa olur ve çabuk bozulur. Hayvanları kesmeden önce strese sokacak hareketlerden uzak durmalıdır.

KESİM ZAMANI YAPILACAKLAR

Kesim yapılan yer hijyenik olmalı ve mutlaka akan su (çeşme hortum vs.) olması gerekir. Kesim yapan kişinin sağlıklı ve ellerinin temiz hijyenik olması gerekir. Bıçaklar sık sık temizlenmeli, hastalıklı parça ve organları keserken kirlenen bıçakların dezenfekte edilmesi gerekir ve dezenfekte edilmeden diğer temiz taraflarına deydirilmemelidir. Hayvan tutulup yatırılırken veya askıya takılırken işkence / eziyet edilmemelidir. Kesim mümkünse hayvanı askıya alarak yapılmalıdır.

İç organlar yüzme işini peş peşe en kısa zamanda çıkarılmalıdır. Yutak yolu boşaltılmalı, mide-bağırsak, safra ve idrar kesesi ve üreme organları kesilip çıkarılmalı, memeler karkastan düzgünce ayrılmalıdır. Kesim sırasında kan, bağırsak ve işkembe içeriği gibi kötü kokulu maddelerle çevrenin kirlenmemesine dikkat edilmelidir. Yenilecek olan sakatatlar temiz bir şekilde bedenden çıkarılmalıdır. Kurban atıkları çöp varillerine ve gelişi güzel çevreye atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemelidir. Çevre temizliği ve insanların sağlığı açısından bu tür atıklar sokak hayvanlarının erişemeyeceği şekilde açılmış olan derin çukurlara gömülmelidir. [ sultangazi adak kurban ]

KURBANDA ETLERİ NASIL KORUMALI

Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde , mümkünse pamuklu bir örtünün üzerinde hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli, 5-6 saat kadar sonra buzdolabına kaldırılmalıdır. Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa, buzdolabı ısısı etin içde kalan kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu sebepten etin hava almayan iç kısımlarında çok kısa zamanda bozulma ve kötü koku hatta yeşillenme görülür. Böyle olmuş olan kısımlar kesinlikle yenilmemeli hatta çöpe atılmalıdır. Et ve et ürünleri bakterilerin üremesi için en iyi ortamdır. Uygun koşullar olursa bakteriler 12 saatte 16 milyara kadar çıkabilir. Bu da etin bir gece içinde bile insan sağlığı açısından ne denli bir tehlike oluşturacağının bir göstergesidir.