Beşyüzevler Adak Kurban: Yurtdışı Ve Kurban

16 Temmuz , 2020admin
Beşyüzevler Adak Kurban: Yurtdışı Ve Kurban

Bütün müslümanlar bayram günü önce sabah namazını sonrada bayram namazını eda eder. Bayram sevinci öncelikle aile fertleri ile daha sonrada çevredeki komşularla paylaşılır. Mezarlık ziyareti de ihmal edilmeyip ahirete intikal etmiş olan yakınlarımıza da dua edilir. Akraba ziyaretine gidenlerin yollara düşmesiyle trafik kilitlenebilir ama büyük şehirlerde insanlar daha çok tatili de bahane edip memleketlerine gittiği için sakinlik de olabilir. [ Beşyüzevler adak kurban ]

DÜNYADA KURBAN BAYRAMI

Dünyanın dört bir yanında müslümanlar, kurban bayramı namazı için camilere koşarken, Almanya’da da Türk camileri dolup taşar. Kurban bayramı, Müslümanların yaşadığı dünyanın dört bir yanında kutlanıyor. Müslümanlar Asya'dan Avrupa'ya, ABD'den Balkanlar'a, Türki cumhuriyetlerden Afrika'ya bayram namazı için camilere akın ederler. Bu sene covid-19 salgınından dolayı Kâbe’ de dışarıdan gelecek olan ziyaretçi ve hacı adayları alınmayacağı açıklandı. Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Camisi bayram namazını kılmak için her bayramda Müslümanlarla dolup taşar.

YURTDIŞINDA TÜRK CAMİLERİNE YOĞUN İLGİ 

Yurt dışındaki Müslümanlar, bayram namazını başta Moskova, Kazan ve Kafkasya bölgeleri olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan camilerde eda ediyorlar. Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği Moskova Merkez Camisi'ne çıkan bütün sokaklar, genelde namaz için kapatılır. Almanya'da da, Berlin ve Köln şehirleri başta olmak üzere birçok camide Müslümanlar bayram namazını kılmak için camilerde toplanırlar.

Berlin Şehitlik Camisine yoğun ilgi olduğunda Müslümanlar camiye sığmayınca tıpkı ülkemizde olduğu gibi avluda namaz kılmak üzere hasır ve saccadeler açılır. Köln kentinde Müslümanlar bayram namazını genelde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Merkez Camisi'nde kılar. Avustralya'da Türk kuruluşlarına ait toplam 27 cami, bayram namazını orada kılmak isteyen farklı etnik kökenlerden oluşan binlerce Müslüman'a ev sahipliği yapıyor.