Ataköy Adak Kurban : Mayalı - Mayasız Peynir Yapılışı

24 Temmuz , 2020admin
Ataköy Adak Kurban : Mayalı - Mayasız Peynir Yapılışı

Evde koyun sütünden peynir yaparken peynirinizi iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Maya kullanarak da yapılabilir, peynir mayasız olarak da hazırlanabilir. Maya kullanılacağı zaman güvenilir mayası olan bir tanıdıktan da istenebilir, yöresel ürünler satan yerlerden de “peynir mayası” denilerek alınabilir. Mayasız yapılmak istendiğinde yapım aşaması mayalı olandan biraz daha uzun olur. Böyle olunca da peynir altı suyu, limon ya da sirke gibi malzemeler kullanılarak yapılır. Yani maya olsa da olmasa da çok lezzetli peynirler yapmak mümkündür. Endişelenmeye hiç mahal yok.

Bazen sütün yapısından ötürü, sıcaklığın dengesizliğinden ötürü sütlerimiz kaynatırken kesilir. Sütleri bu aşamada dökmek yerine, onları bir tülbent yardımıyla iyice süzerek lezzetli ev yapımı lor peyniri yapılabilir. Lor peyniri, diğer peynirlere göre daha az yağlı olduğu için hem daha tok tutucudur hemde daha az kaloriye sahiptir. Özellikle diyet yapanlar ve kilosuna dikkat etmek isteyenler için lor peyniri bulunmaz bir nimet ve doğru bir karar olacaktır. [ Ataköy adak kurban ]

LOR PEYNİRİNİN YAPILIŞI

Sütü derin bir tencerenin içerisine alın ve kısık ateşte yavaş yavaş kaynatmaya başlayın. Sütünüz kaynamaya başlamasının ardından bir kaşık kadar limon suyu ya da sirke ilave edin ve karıştırın. Sütünüzde kesilmeler, parçalanmalar gözlemlemeye başlayacaksınız. Bu kesilmeler oluşmaya başladıktan sonra birkaç dakika daha kısık ateşte kaynatın.

Kevgir yardımıyla kesik süt parçalarını kenara doğru toplamaya başlayın. Tüm kesilmiş sütü temiz bir tülbentin üzerine alın. Tülbentin altına süzgeç yerleştirin. Süzgeç ve tülbenti derin bir kabın üzerine oturtun. Suyunu iyice bıraktıktan sonra güzelce sıkın. Bu şekilde tüm suyu süzülene kadar tülbentin içerisinde bekletin. Tatlandırmak isterseniz bu aşamada tuz ilave edin. Bütün suyu iyice süzülünce peynir hazır olmuş olur. İsteğe göre zeytinyağı ve kekikle tatlandırılabilir. Bu lorun tadını başka hiç bir peynirde bulamazsınız. İçinde koruyucu madde olmadığından dolayı çok çabuk bozulma olacağı için en kısa zamanda tüketilmesi tavsiye edilir.