Yenibosna Adak Kurban : Hac Ve Kurban

26 Temmuz , 2020admin
Yenibosna Adak Kurban : Hac Ve Kurban

Kurban Bayramı yaklaşırken, kurbanı akıllı, dinen zengin, hür ve mukim olan Müslümanlar’ın kestiğini bilmeyen dini bilgi bakımından yetersiz bazı insanlar, kendilerince mantıklı gibi görünen bir teklif ortaya koyarak, “Türkiye’ de o kadar fakir fukara varken hacılar kurbanlarını neden hacda kesiyorlar, kurbanlar Türkiye’de kesilsin” diyorlar. Onların bu teklifine adının önünde “Prof. ,Dr. “ gibi unvanlar bulunan bazı cahil kesim de destek verince, özellikle bir de medya işe el atınca basit gibi görünen bir konu boş bir tartışma konusu olabiliyor.

Hacda kesilen kurban ile diğer kurbanlar arasında önem ve derece bakımından çok büyük fark vardır. Çünkü bizim Türkiye’ de ya da dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanlar’ ın kestikleri kurban akıllı, dinen zengin, hür ve mukim olan her Müslüman’ ın kesmesi gereken kurbandır. Bu kurbanın  fıkıhtaki adı udhıyye’ dir. Bu kurbanı istediğimiz yerde kesmemiz ya da vekalet verip kestirmemizin mümkünatı vardır. Mutlaka da belli bir yerde kesilecek diye bir kural yoktur. [ Yenibosna adak kurban ]

HACDAKİ KESİLEN KURBANLARIN HÜKMÜ

Hacda kesilen kurbanın hükmü farklıdır. Hac 3 çeşittir. Umre ve haccı bir arada yapan hacılara kurban kesmek kesinlikle vacibdir. Önce umre yapıp ihramdan çıkan sonra tekrar hacca niyet edip ihrama girerek hac ibadetini ifa edenler “temettu haccı” yapmış olurlar, burda şükür için bir kurban kesmeleri gerekir. İhrama girerken hem umre için hem hac için ikisine birden niyet edip, ihramdan çıkmadan iki ibadeti birden yapanlar “kıran haccı” yapmış olurlar ki, onların da bu iki ibadeti bir arada yapmanın şükür vesilesi olarak kurban kesmeleri gereklidir. İşte hacda kesilen bu kurbanlara da fıkıh dilinde “hedy” denir ki; bu kurbanların Mekke’ nin de içinde bulunduğu harem sınırları içinde kesilmesi hac ibadetinin önemli bir parçasıdır. Kurban kesimleri mutlaka harem dahilinde olması gerekir. Sadece hacca niyet edenler “ifrad haccı” yapmış olur ve onlara kurban kesmek gerekli olmaz.