Gaziosmanpaşa Adak Kurban : Kavurma ve Püf Noktaları

17 Temmuz , 2020admin
Gaziosmanpaşa Adak Kurban : Kavurma ve Püf Noktaları

Bayram haftası boyunca üç öğün kavurma yenilmeyeceğine göre menüyü genişletmek ve biraz da farklılaştırmak gerekiyor. Lokum kıvamında lezzetli ve yumuşacık kavurmalar yapalım. Kurban etimizi güzel güzel pişirip, bütün kış afiyetle yiyebileceğimiz kışlık kavurmalar hazırlayabiliriz. [Gaziosmanpaşa adak kurban]

KURBAN ETİ NASIL PİŞİRİLİRSE GÜZEL OLUR

Bayram günü kurbanımızı kestikten ve komşularla paylaşım yaptıktan sonra kendimize kalan kısmını afiyetle yemek için birkaç püf noktası vardır. Bunlardan en önemlisi yeni kesilen etin mutlaka biraz dinlendirilmesi gerekir, hemen yenilirse hem sert olur hem de hazmı zor olur, bu sebeple mümkün olduğunca çok hatta bir gün serin ve nemsiz bir ortamda bekletilmesi önerilir. Dinlendirilen ortamın havadar, güneş almayan bir ortam olmasına da özen gösterilmelidir. Sertliği gittikten sonra ister kasapta, ister evde kıyma haline getirip yemeklere katılabilir. Ama kıymanın içine mutlaka biraz kuyruk yağı eklenmelidir ki, yemekler daha lezzetli olsun. Kuyruk yağı katılmış olan kıymadan yapılan yemekler çok lezzetli ve nefasetli olur. Ciğeri ve pirzolası mutlaka ayrı tutulmalıdır. Şişte ciğer kebap ve mangalda pirzola en çok lezzetli olan şekilde pişirme yöntemidir.

Söz konusu kurban bayramı olduğu için, kavurma olmaksızın bir kurban bayramı düşünülemesi mümkün değildir. Lezzetli bir kavurma yapmanın önemli noktalarından bazıları şöyledir. Öncelikle yeterince dinlendirilmiş olan etler kuşbaşı yada isteğe göre daha ufak doğranır. Etten önce kuyruk yağı varsa önce tencereye bu yağlar alınır. Biraz kavrulup yağa binince  üzerine etler alınır. Her ne kadar etin kendi yağı olsa da, yinede bir miktar tereyağı yada zeytinyağı eklenir. Eğer dana eti ile kavurma yapılıyorsa mutlaka bir bardak kadar su koyulup etin mümkün olduğunca yumuşaması sağlanır. Kuzu yada koyun etiyle yapılan kavurmalarda su koymaya pek gerek olmaz. Çünkü zaten çok çabuk yumuşar ve pişer. Suyunu çeken etler yağda kızarmaya başladığında sık sık karıştırarak dibine tutmasına engel olmalıyız. En son altını kapatmadan önce tuzunu ve arzuya göre pul biber ve kekik katılarak son birkaç defa daha karıştırıp ocaktan alabiliriz. Tuzu ilk baştan konursa etler sertleşir ve nefasetini kaybeder. Kavurmamız servise hazırdır.

KIŞLIK KAVURMA YAPIMI

Bunu yaparken de yine dinlendirilmiş kurban etine ihtiyaç olacak. Dinlenmiş etler varsa sinirlerinden ayırılarak işe başlamalıyız. Daha sonra yağları ve eti minik minik doğrayıp, bütün halinde bırakılmış soyulmuş soğanı tencereye koyup, altını kısık ateşte pişirilmeli. Ara sıra açıp karıştırmalı ve varsa kefi alınmalı. Ayrı bir tencerenin içinde ise yağları pişirilmeli. Hafif hafif erimelerini bekleyip sert parçaları ayırmalı. Et, suyunu iyice çektiğinde soğanı çıkarılır. Bir süzgeç yardımıyla diğer tencerede pişen yağları etin içerisine ilave edilir. Eti ve yağları karıştıra karıştıra orta ateşte güzelce kavurulur ve tuzu iki katı oranında ilave edilir. Kışlık kavurma bu şekilde hazırlanmış olur. Şimdi istediğiniz kaplara koyup oda ısısında donduktan sonra buzdolabına kaldırılabilir.