Zeytinburnu adak kurban : Çiflik Kurma

28 Temmuz , 2020admin
Zeytinburnu adak kurban : Çiflik Kurma

Çiftlik kurma işi büyük bir sermeye ile yapıldığı için bu işe başlamadan çok iyi şekilde araştırma yapılmalıdır. Örnek olabilecek çiftlik sahiplerini ziyaret ederek çiftliklerini gezmeli ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak ve yaşanmış olan tecrübelerinden faydalanmak gerekebilir. Çiftlik kurmadan önce elde bulunan imkanlara bir göz atmak gerekir. Çünkü çiftlik kurmak oldukça maliyetli ve bir o kadar meşakkatli bir iştir. [ Zeytinburnu adak kurban ]

Bazı araziler konumları sebebi ile hem tarım hem de hayvancılık yapılabilmek için uygun olabilmektedir, bu tür arazileri çiftlik kurmak için tercih etmek daha mantıklı olur.
Çiftliği kurmadan önce gözden geçirmek gereken bir diğer özellik de bölgenin arz- talep meselesinin ne tarafta olduğu ile ilgilidir.

Hayvancılık alanında ilerlemek istiyorsanız, tavuk, inek, koyun, keçi ve alabalık çeşitlerinden size uygun olanını değerlendirmek lazımdır. Tarım alanında ilerlemek istendiğinde, bulunduğunuz bölgenin hava şartlarını ve arazi koşullarını göz önüne alarak ilerlememek daha uygun olacaktır.

ÇİFTLİK KURMANIN MALİYETİ

Küçük bir çiftlik kurmak için 10-100 bin tl arasında bir para ile yola çıkılabilir. Günümüzde tarım ve hayvancılık bakanlığı çerçevesinde , AB bakanlığı bünyesinde ve il tarım ve hayvancılık müdürlükleri ve bu müdürlüklere bağlı bazı özel kuruluşlar yatırımcıya belli şartlarda hibeler sunmaktadır. Ayrıca özel banka ve bazı kurumlardan kredi alınabilir. Bu hibelerden faydalanabilmek için şartların tam olarak yerine getirilmesi gerekir. Çiftlik kurmak zannedildiği gibi kolay bir iş değildir. Tam tersine yorucu ve meşakkatlidir. Ayrıca iş çiftliği kurmakla bitmiyor. Uzun vadeli bir yatırım olduğu için 10-15 yıl sonrasını görerek hesaplar ona göre yapmalıdır.

Ayrıca hibe almak istendiğinde beklenen hedefi yakalamak gerekir. Mesela bir büyük baş hayvan çiftliği dolayısıyla hibe almak için en az 50 büyükbaş hayvanın olması gerekmektedir. Şartlar sağlandığı takdirde tüm çiftçiler Türkiye genelinde Büyükbaş hayvancılık için 750.000 liraya kadar FAİZSİZ kredi imkanlarından 2019 – 2020 yılları içinde Ziraat bankasından 60 ay vadeli senede bir defa ödemeli olarak kredi alabilmektedirler.