Esenyurt Adak Kurban: Hayvanda Olması Gereken Aşılar

11 Temmuz , 2020admin
Esenyurt Adak Kurban: Hayvanda Olması Gereken Aşılar

Kurban bayramı öncesinde, kurbanlıklar taşınırken dikkat edilecek bazı önemli konular vardır. İl dışından getirtilen kurbanlıklarda, sağlıklı, gebe olmayan ve damızlık niteliği taşımayan hayvanların taşınmasına izin verileceği ve veterinerden sağlık raporu verileceği açıklandı. Kurban bayramı bitincede, hayvanlar tekrar geri dönerken, yine besiciler tarafından sağlık raporu alınması mecburi olduğu belirtildi.

KURBANLIKLARDA HANGİ AŞILAR YAPILMIŞ OLMALI

Kurban ve adak satışı yapılan bazı yerlerin bayramdan 15 gün öncesinde ayarlanıp, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda belli başlı bir takım aşıların (ppr, şap, lsd) yapılıp yapılmadığına bakılacaktır. Bu çerçevede iller arası hayvan nakillerinde; büyükbaş olan hayvanlar için en az 21 gün öncesinden şap aşısı yapılmış olması yine büyükbaş hayvanlar için en az 30 gün öncesinden LSD aşısı yapılmış olması, küçükbaş hayvanlar için ise  hayatları boyunca en az bir kez olmak üzere en az 15 gün önceden PPR aşısının yapılmış olmasına, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yapılan şap aşısının üzerinden 6 aydan fazla zaman geçmemiş olması şartlarına bakılacaktır.

Kurbanlık alacak kişilerin, hayvanların kulaklarındaki küpe numaralarını hayvanbilgi.tarım.gov.tr adresine girip, tür, ırk, yapılan aşılar ve yaş bilgilerini sorgulayabilmesi için kullanıma açılmıştır. Mobil araçlar için de “ HaySag” isimli bir uygulama vardır. Bu uygulama cep telefonuna indirildikten sonra, hayvanın kulağındaki küpenin üstündeki barkoda tutularak ya da küpedeki numara uygulamaya yazılarak, hayvanın bilgileri sorgulanabilir.

KURBANLIKLARDA ARANACAK ÖZELLİKLER

Kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların ise nakil belgesinin olmasıdır. Bu belgeler hayvanların getirildikleri yerlerin ve hayvanların sağlıklarının garantisi gibidir. Kurban edilecek olan hayvanın sağlıklı ve azalarının tam olması ve ayrıca hayvanların soylarının devamı bakımından erkek olan hayvanların tercih edilmesi gerekir. Develerin beş, sığır ve mandaların 2, koyun ve keçilerin ise 1 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bununla birlikte koyun , gösteriş olarak bir yaşındaki bir koyunla aynı olursa, altı ayını doldurduktan sonra da kurbanlık olarak kesilebilir.  [esenyurt adak kıurban]