Bayrampaşa Adak Kurban :Koyun Gübresi

19 Temmuz , 2020admin
Bayrampaşa Adak Kurban :Koyun Gübresi

İşletme gübrelerinin bir kaç çeşidi vardır. En sık  kullanılanlardan birisi koyun gübresidir. Koyun gübresi bitkilerin kendilerine gerekli olan besin maddelerini topraktan almalarını sağlar. Koyun gübresi sebze ve meyveler için sıkça kullanılan, doğal gereksinimlerle dolu ve toprak için en gerekli bir kaynaktır.

Toplanan hayvansal gübre en az bir yıl bekletilmelidir. Aksi halde içindeki gaz birikimi gitmez ve taze halde kullanılırsa bu gübre bitkileri yakar. Gübre ne kadar beklerse o kadar iyidir. Gazı ve kimyasalları gider ve besin değeri fazlalaşıp, toprak için daha verimli hale gelir. Toprağın doğasını tarıma uygun hale getirmesinin yanında fiziksel ve kimyasal bir takım özelliklerini de düzenleyerek toprağın kalitesini en üst seviyeye  çıkmasını sağlamaktadır. Sadece çok dikkat edilmesi gereken bir husus, çiçek ve bitki diplerine ya toprakla karıştırıp homojen halde koymalı yada ayrı bir kapta sulandırıp bitki diplerine kullanmak gerekir. Diğer şekilde kullanıldığı zaman çiçekler de yada kullandığımız hangi bitkiyse yanmasına ve ölmesine neden olacaktır.

Elinizde kullandığınız gübre fazla geldiyse mutlaka hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Bırakın bir sonraki seneye kalsın. Böylelikle hem fazla kullanımı engellemiş olur hem de gübrenin besin değerini artırmış olursunuz. Gübrenin toprak için olan yararlarından biri de toprağın sıkılaşıp katılaşmasına engel olarak daha iyi havalanmasını sağlar. Dolayısıyla bitkilerin kökleri daha iyi hava almış olur.

GÜBRE İÇERİSİNDEKİ BESİNLER

Hayvanlar yedikleri yemlerin sadece %45 inden kendi vücudu için yarar sağlamaktadır. Hayvanların yediği yemlerde bulunan besin maddeleri ve vitaminlerin yarısından fazlası, hayvanın dışkısı ile hayvan gübresine geçer. İşte tam da bu sebepten bu tür gübreler toprak için oldukça zengin besin kaynağıdır. Koyun gübresinin bitkilere daha yararlı olabilmesi için içinde bulunan karbon/azot oranı büyük önem taşımaktadır. Karbon/azot oranı yüksek olan gübrelerden bitkiler yarar sağlayamaz. Ayrıca şu da belirtilmelidir ki koyun gübresi ile harmanlanan topraklar daha kolay tava gelmekte ve daha kolay işlenmektedir. Bekletilerek gaz yoğunluğundan kurtulmuş olan koyun gübresi zengin besin kaynağı olarak her türlü bitkiye bir döngü içerisinde yarar sağlamaktadır. [ Bayrampaşa adak kurban ]