İkitelli Adak Kurban : İthal Koyun Yünü

21 Temmuz , 2020admin
İkitelli Adak Kurban : İthal Koyun Yünü

Son yıllarda, koyun yünü üretiminin azalması nedeniyle, ihtiyaç genellikle ithalatla gideriliyor. Yün ticaretinde önemli merkezler içinde bulunan Gaziantep'te,satışı olan koyun yünlerinin % 80'i ithal yünlerden oluşuyor. Bu ithal yünler başta Romanya olmak üzere , Yunanistan ve Suriye’den geliyor. Özellikle son 4-6 yılda yünde ithal ürünlerin hızlı artışı dikkat çekiyor. Azalmış olan iç üretim nedeniyle, ihtiyaç duyulduğunda ithal ürünlerle karşılanıyor. Yerli yün üretiminin azalmasıyla, ithalatın düzenli olarak yapılması nedeniyle yünde aşırı bir fiyat artışının yaşanmadığı görülüyor. Yün kullanımı ve satışında önemli bir merkez olan Gaziantep'te, yerli ürün bulmakta zorlandıkları için daha çok ithal yün satışı yapılıyor.

EN ÇOK İTHAL ÜRÜN ROMANYA'DAN GELİYOR

Yün ilk başta Gaziantep olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bir çok ilinde “yün yatak” yapımında en fazla olarak kullanılıyor. Bunun haricinde yün, iplik yapımında da kullanılıyor. İthal olan yünler, Türkiye ’nin birçok iline gönderiliyor. Şu anda piyasada en fazla rağbet gören Romanya yünü oluyor. Bu yün kaliteli oluşundan dolayı en fazla tercih ediliyor. Günden güne miktarı az olsa da Konya ve Isparta illerinden de yerli yün geliyor. Yerli yün, çok az olduğu için ihtiyacı karşılamaya yetişmiyor. İthalatın düzenli olarak yapılması yünde aşırı fiyat artışı yaşanmasına engel oluyor. [ İkitelli adak kurban ]

KOYUN YÜNÜ CANLI LİFTİR

Koyun yününün dünyanın en mükemmel yalıtım malzemesi olduğu ispatlanmıştır ve ses yalıtım özelliği son derece yüksektir. Koyun yünü canlı yapıda bir liftir. Yani sıcak havada, havaya nem vererek havadaki ısıyı azaltırken, soğuk havada ise havadaki rutubeti çekerek ortama ısı yayıyor. Koyun yünü yeni yapılmakta olan binalarda yalıtım amaçlı kullanılabilir. Yalıtıma ihtiyaç duyulan binalarda da yine koyun yünü ile yalıtım sağlanabilir.Koyun yünü, ekonomik yapısı iyi olan ülkelerde çok tercih edilen bir materyaldir.