Kayaşehir Adak Kurban :Çobanlık

18 Temmuz , 2020admin
Kayaşehir Adak Kurban :Çobanlık

Dünya’ nın her yerinde kendi coğrafi şartlarına göre hayvan tüketimi tercih ediliyor.Türkiye'deki araziler çoğunlukla engebeli ve dağlık olduğundan, küçükbaş hayvancılığının daha uygun olduğu söyleniyor. Küçükbaş hayvancılığın sürdürülebilir olması ise çobanlara bağlı. Çünkü çobanlık Anadolu’da kadim ve tarihi bir geçmişi olan meslek. Elinde değneği, sırtında kepeneği, başında kasketiyle ormanların bekçiliğini yapmış çobanlar.

ÇOBANLIK MESLEĞİNİN GEÇMİŞİ

6.000 yıl önce başlayan en eski mesleklerden biridir çobanlık. Yüzyıllardır bir peygamber mesleği olarak yapıldı. Herkesinde bildiği üzere bütün peygamberler de çobanlık yapmıştır. Bu yüzden çobanlık mesleğine hep daha değerli gözle bakılmıştır. Türkiye'de eğitim düzeyi düşük olan insanlara çoban diye hitap edilirken, Avrupa'da ise bu tam tersidir. Tam eğitilmiş, bir veteriner kadar yetişmiş, bilgili insanlar çobanlık yapıyorlar. Bu tamamen algıyla ilgili. [ Kayaşehir adak kurban ]

Çobanlık mesleği, herkesin yapamayacağı kadar zor ve herkese nasip olmayacak kadar değerli bir meslektir. İnsana sabrı, kazancının kıymetini, doğayı, bitkileri ve hayvanları sevgisini, merhameti öğretir. Çobanlık yapanlar hep yalnız olan kişilerdir ve çobanlık insana ilk önce ailesinin, eşinin çoluk çocuğunun değerini varlığının kıymetini öğretir. Hasret ve sıkıntıyla dolu bir hayatları vardır çobanların. Anne babasını, ailesini, çocuklarını, evini, köyünü özler. Türkülerinde bile hep hasret ve özlem vardır çobanların.

Her iş gibi bu iş de sabır istiyor. Hatta en fazla sabır isteyen mesleklerden biridir desek pek abartmış olmayız. Sabır her şeyden daha iyidir. Çünkü koyun yaramaz bir hayvandır. Bu çobanlık mesleğinin en güzel zamanı bahar aylarıdır. Çünkü koyunlar kuzulanır, dolayısıyla koyunların sütü olur, o sütlerden peynir yapılıp satılır. Bu arada kuzuların sesleri her şeye değer...

ÇOBANLARIN YARDIMCISI KÖPEKLER

Deneyimli bir çoban ilk iş olarak kendisine, güçlü kuvvetli iri bir çoban köpeği edinmelidir. Bu onlar için büyük bir şanstır. Çoban köpekleri sadıktır ve koruyucudur. Geceleri gelebilecek bir kurt saldırısı yada herhangi başka bir tehlikeden çobanı uyararak koyun ve kuzuları korumaktadır. Bu, çobanın kaybı olmaması için ve koyunların can sağlığı açısından çok önemli bir şeydir.