İstanbul Kurban Satış Yerleri

1 Mart , 2019admin
İstanbul Kurban Satış Yerleri

İstanbul ’da kurban satışına başlanan yerlerden biri de Sultanbeyli dir. Sultanbeyli’de belediyenin oluşturduğu 40 bin metrekarelik kurban satış ve kesim merkezinde, 300 çadır kuruluyor. Alanda, kurban besicisi, satıcısı ve alıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak mekanların yanında, berber hizmeti  bile yer alıyor.İnternet kafe ile mescitler ve çay ocakları da bulunmaktadır. Belediye, satıcılara her sabah sıcak çorba ikram ediyor. Bu satış yerlerine gelecek vatandaşlar için ilçenin belirli noktalarından ücretsiz servisler kaldırılıyor. Temizlik ekipleri kurban çadırlarını, veteriner kontrolünde düzenli olarak ilaçlayarak dezenfekte ediyor. [ avcılar adak kurban ]

Bölgede görevlendirilen zabıta ekipleri de herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması için çok sıkı çalışırlarken, alıcıların satıcıları kolay bulabilmesi için sokaklara yön gösteren tabelalar asıldı ve çadırlar numaralandırıldı. Belediye ekiplerince satıcılara içinde tulum, el feneri, çizme, yara bandı gibi malzemelerin bulunduğu çanta verildi. Alanda 5 kesim ünitesi kuruldu. Vatandaşların sıkıntı yaşamaması için ve olabildiğince hızlı ve temiz iş görülmesi için çaba gösterildi.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Anadolu yakasından Avrupa yakasına hayvan geçişleri için denetimlerini artırdı. Ekipler, canlı hayvan taşıyan tır  ve kamyonları durdurarak hayvanların  pasaportlarını, sağlık raporlarını, sevk bilgilerini kontrol ediyor. Belgeleri olmayan araçlara ceza uygulanıyor. İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Geldikleri iller ile yazışmalar yapılacak ve sistem üzerinden  kontrol edilecekler. Herhangi bir sağlık problemleri yoksa Anadolu yakasındaki  bir tesise sevkini sağlayacağız” dedi.

Her yıl kurban bayramında kesilen kurbanlıkların kanları kesim yerlerinden kanallar aracılığıyla İstanbul Boğazı'na akıyordu. Alınan önlemler işe yaradı, bu yıl benzer görüntüler yaşanmadı. Başta İstanbul büyük şehir ve İSKİ, boğazın kırmızıya bürünmemesi için gerekli bütün önlemleri aldı.