İstanbul Adak Kurban Yerleri Nerelerdir?

15 Ağustos , 2021admin
İstanbul Adak Kurban Yerleri Nerelerdir?

Kurban kelime anlamı olarak belli dine bağlı buyruğu dile getirme demektir. Dini açıdan bakıldığı zaman ise Allah'a yakın olmayı, Allah'ın rızasını ve isteklerini karşılamak için teşekkür etmenin diğer anlamıdır. İbadetler arasında yer alır.

Kurban kesen kişiler çoğunlukla Allah'a bütün malını ve mülkünü feda etmeyi göze aldığını göstermektedir. Kurban kesimi belli zaman diliminde olmaktadır. Fakat farklı kurban çeşitleri olduğu için onlar için aynı şart söz konusu değildir.

Kurban keserken ayrıca belli başlı hayvanlar ve bu hayvanların yaşlarına varıncaya kadar şartları mevcuttur. Yeni doğmuş hayvanı ya da yeni doğum yapmış anne hayvanı kesimi yasaktır. İslami anlamda kurban kesilecek hayvanlar şunlardır; koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Bu hayvanlar kurbanlık olmayı engelleyecek durumları varsa şayet kurban edilemezler. Gerekli şartları yerine getiriyorsa kurban edilebilirler.

Kurban Çeşitleri Nelerdir?

İslami anlamda kurban çeşitleri 4 tanedir. Bunların ilki herkesin de bildiği Kurban bayramlarında kesilen durumu iyi olan herkese şart olan kurbanlık. Diğeri ikincisi ise akika kurbanıdır. Üçüncüsü şükür kurbanı en son dördüncü olan da adak kurbanı diye geçer.

Adak Kurbanı Nedir ve Adak Kurban Kesme Şartları Nelerdir?

Adak kurbanı kesen kişinin bir olay karşısında olması karşısında adak etmesiyle oluşur. Olay şayet gerçekleşmiş ise adak kurbanı kesmek zorundadır.

Kişinin adağı geçerli olabilmesi için adakta bulunan şahsın dininin İslami olma zorunluluğu vardır. Yani Müslümandır. Bunlara ek olarak akıl sağlığı yerinde olması gereklidir. İslami anlamda ergenlik yaşını da geçmiş olması gerekir.

Adak amacı Allah'ın verdiklerine şükür etmek olduğu için eşya karşı adak yerine getirilemez. Kurban kesmek yerine para vereyim derseniz de kabul olunmaz. Adak kurban kesmek isteyen kişiler illerinde istediği kasaplara kestirme yapabilirler. İstanbul Kurban kesimi için pek çok yerlere sahiptir. [ istanbul Kurbanlık ]