İkitelli Adak Kurban

21 Ocak , 2019admin
İkitelli Adak Kurban

İkitelli adak kurban bayramında ve normal zamanlarda kesilen hayvanların derileri genelde vakıflar yada dernekler tarafından toplanıyor. Bu deriler, deri toptancılarına satılıp fazladan bir gelir elde edilirken, derilerden yapılan ayakkabı ve konfeksiyon ürünleriyle milli servete katkı sağlanıyor. Her işte olduğu gibi bu işte de merdiven altı yapan birçok kişi vardır, titizliğe ve temizliğe önem vermeyip, kurallara uygun olmayan şekilde toplama işlemi gerçekleştiriliyor.

Deriler Türkiye genelinde tane ile satılırken, bazı vakıflar tane ile almayı tercih edilen. Yaz ayları deriler için uygun zaman olmayıp, sıcaktan dolayı çabuk bozulmalar olabiliyor. Kış aylarında ise böyle sorunlarla daha az karşılaşılıyor. Deri alındığında suyunun çıkması gerekir, deri canlıdır, ve kan mikrop üretir ve kurtlanabilir. Bu yüzden deri düzgün muhafaza edilmezse kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

SIĞIR DERİSİ DAHA KAZANÇLI

Koyun derisi devletin uyguladığı gümrük vergisinden dolayı daha az gittiği ve sığır derisinin daha kazançlı olduğu belirtiliyor. Deri yaş olarak satın alınıp, tuzlanıp salamura yapılır ve içindeki kanın iyice akıp kuruması sağlanır. Deri dinlenip kendine gelir. Vakıf ve kurumlar anlaştıkları firmalara satarlar. Koyun derisi ise, dışarıya ithal edilen ürünlere konulan gümrük vergisinden dolayı satışı durdu denecek kadar azaldı.

KURBAN DERİLERİ NERELERDE KULLANILIYOR

Deriler genellikle, çanta, kemer, cüzdan ve konfeksiyon ve ayakkabılarda kullanılıyor. Küçükbaş derisi konfeksiyonda , büyükbaş derisi ise ayakkabı yapımında kullanılıyor. Keçi derisi ise genelde ayakkabı astarında kullanılırken, en çok kullanım alanı olan deri ise sığır derisidir. Çanta, cüzdan, ayakkabı ve kıyafetlerde olmak üzere çok amaçlı kullanılmaktadır. Koyun derisinin Urla, İzmir ve Kula’da fabrikası bulunuyor ve konfeksiyon için İstanbul'a gidiyor.

MİLLİ SERVET “DERİ”

Deri çöpe atılmamalıdır. Çünkü deri milli servettir. Deri boşa gitmez, kullanıldığı bolca alan vardır. Türkiye’ deki en büyük sıkıntı hayvanın kesilir kesilmez derisinin kesilmesidir ve düzgün muhafaza edilmemesidir. Derinin bozulmaması ve kokmaması için mutlaka tuzlanmalıdır. Naylon torbalara konulması derilerin havasız kalıp kokmasına sebep olduğundan, bu şekilde torbalara konmaması gereklidir.