Yenikapı Adak Kurban

15 Ağustos , 2021admin
Yenikapı Adak Kurban

Türkiye nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman olan bir ülkedir. Buna bağlı olarak tüm İslami şartlar insanlar tarafından gerçekleştirir. Kurban kesmek, adak adamakta bu işlerin başında gelir. Özellikle Yenikapı kurban keserek İslam dininin şartı yerine getirilir. Kurban kesmenin bir anlamı da fakirlere yardım etmek ve kesilen etler ile onları mutlu etmenin önemidir.

Adak Kurbanı Neden Kesilir, Amacı Nedir?

Kurban kesmenin bir başka amacı da adak adandığı için büyük baş veya küçükbaş hayvan kesmedir. Adak kurbanı için günümüzde birçok İslam’a uygun kesim yapan yer vardır. İnsanlar getirilen kurban kesme kurallarına istinaden artık bu kesim yerlerinde adaklarını kestirebiliyor ve dağıtabiliyor.  İslam dininde zorlaması olmayan fakat bir şeyin olmasını dilemek için kesilen adaklıklar da kurbanlık seçimi ile aynı niteliktedir.

Adak Kurbanını Nedir, Nasıl Kesilmelidir?

 Kurban kesmek ile adaklık arasında fark vardır. Kurban her sene kurbanlık satın almak için durumu yeten Müslümanlara farzdır. Buna istinaden her sene Kurban Bayramı zamanı kurban kesimleri gerçekleşir. Fakat adaklık kurbanlar,   istenilen zamanda kesilir ve farz olmayan bağışlardır. Aynı zaman da adak kurbanı kesmek kişinin tamamen isteğine bağlıdır.

Adak Kurbanı Nasıl Kesilmelidir?

İnsanlar çocukları için, mutlu haberler almak için, iş için para ve sağlık için adak kurbanı dileyebilirler. Fakat bu kurban zorunluluk değildir. Aynı zaman da adak kurbanı kesecekler adak bağışı için mutlaka şartları ve hükmü hakkında araştırma yapmalıdır. Kurbanı bazı şartları yerine getirmelidir. Adak kesim işlemleri, tamamen sağlıklı ve hijyenik koşullarda kesilmelidir. Yine kurban bayramında olduğu gibi adaklıklar bir kurban satış yerinden alınır. İsteyen kişiler adaklarını kendileri kesebilir. Fakat günümüzde bu kesimler adak kurban kesim yerlerinde gerçekleşir.[ Yenikapı adak kurban ]