Sarıyer Adak Kurban

7 Şubat , 2019admin
Sarıyer Adak Kurban

Sarıyer adak kurban son yıllarda, koyun yünü üretiminin azalması nedeniyle, ihtiyaç daha çok ithalatla karşılanıyor. Yün ticaretinde önemli merkezler arasında yer alan Gaziantep'te,satışa sunulan koyun yünlerinin yüzde 80'i ithal yünlerden oluşuyor. Bu ithal yünler başta Romanya olmak üzere , Yunanistan ve Suriye’den geliyor. Özellikle son 4-5 yılda yünde ithal ürünlerin hızlı artışı dikkat çekiyor. Azalan yerli üretim nedeniyle, ihtiyaç ithal ürünlerle gideriliyor. Yerli yün üretiminin azalmasıyla, ithalatın düzenli olarak yapılması nedeniyle yünde aşırı bir fiyat artışının yaşanmadığı görülüyor. Yün kullanımı ve satışında önemli bir merkez olan Gaziantep'te, yerli ürün bulmakta zorlandıkları için daha çok ithal yün satışı yapılıyor.

EN ÇOK İTHAL ÜRÜN ROMANYA DAN GELİYOR

Başta Gaziantep olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bir çok ilinde yün yatak yapımında çok sık olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra yün iplik yapımında da kullanılıyor. İthal olan yünler, Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor. Şu anda piyasada en fazla rağbet gören Romanya yünü. Bu yün kalitesinden dolayı tercih ediliyor. Günden güne miktarı az olsa da Konya ve Isparta illerinden de yerli yün geliyor. Yerli yün, çok az olduğu için ihtiyacı karşılamıyor. İthalatın düzenli olarak yapılması yünde aşırı fiyat artışı yaşanmasına engel oluyor.

KOYUN YÜNÜ CANLI LİFTİR

Koyun yününün dünyanın en mükemmel yalıtım malzemesi olduğu ispatlanmıştır ve ses yalıtım özelliği son derece yüksektir. Koyun yünü canlı bir liftir. Yani sıcakta havaya nem vererek havadaki ısıyı azaltıyor. Soğukta ise havadaki rutubeti çekerek ortama ısı yayıyor. Koyun yünü yeni yapılmakta olan binalarda kullanılabilir. Yalıtıma ihtiyaç duyulan binalarda da yine koyun yünü ile yalıtım sağlanabilir.Koyun yünü ekonomisi iyi olan ülkelerde çok tercih edilen bir materyaldir.