Rami Adak Kurban : Yün Yorganların Saklanması

5 Aralık , 2020admin
Rami Adak Kurban : Yün Yorganların Saklanması

Yorganların saklanması özellikle küçük evlerde  çok ciddi problemlerden bir tanesidir. Yorganı muhafaza ederken sadece ortadan kalksın diye düşünmek yanlıştır. Yorganları en az zarar görecek şekilde saklamak, güvelere karşı önlem almak lazımdır. Yorganı uzun süre saklayacaksanız; zaman zaman havalandırmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde güve için alacağınız hiçbir önlem işe yaramayacaktır. Yorganı ara ara kullanmak üzere kaldıracaksanız ve alanınız varsa daha kolay saklama yöntemleri geliştirmelidir.

Yorgan Saklama Kutuları


Yorganların şekil açısından en az hasarla saklanmasına olanak sağlayan yorgan saklama kutularıdır. Yorgan kutuları piyasada 30 TL ile 40 TL arasında değişen fiyatlara satılmaktadır. Fiyat açısından da uygun olan yorgan saklama kutularını, evinizde fazladan bir oda ya da dolap varsa bunların içine düzenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Kutuların çeşitli büyüklükte olanları ardır ama en kullanışlısı büyük boylarıdır. Yorganın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte bu kutular büyük ihtimalle iki yorganı rahatlıkla alacaktır. Yorgan saklama kutusunun uygunluğu, daha çok geniş evler için uygundur. Yer kapladığı için küçük evlerde biraz sıkıntı oluşturabilir.

Vakumlu Yorgan Hurcu


Vakumlu hurçlar piyasaya çıktıkları ilk andan itibaren birçok kişi tarafından en kullanışlı ev gereci olarak kabul edilmiştir. Alandan tasarruf etmek konusunda çok başarılı olan vakumlu hurçların büyük boyları yorgan saklamak için kullanılabilir. Boyutu büyük olan vakumlu hurçlar yaklaşık 2 adet yorganı içinde rahatlıkla saklamaktadır. Özellikle evi küçük olanlar için, yorgan saklama kutusunu koyacak fazladan odası ya da dolabı olmayanlar için vakumlu yorgan hurçları çok uygundur. Yorganları doğru şekilde temizledikten sonra düzgün şekilde katlayarak vakumlu poşetin içine yerleştirin. Kapak kısmına elektrik süpürgesinin ucunu yerleştirin ve süpürgeyi çalıştırın. Poşet içindeki hava hızla emilecek yorganlarınız incecik kalacaktır. Bu şekilde birkaç vakumlu poşet ile çok dar alanda 5-6 adet yorganı rahatlıkla saklayabilirsiniz üst üste koyabilirsiniz. [ Rami adak kurban ]

Bazalarda Yorgan Saklama


Son dönemde birçok evde yerini alan bazalı yataklar, depolama alanı açısından çok avantajlıdır. Çok sayıda eşyayı saklayabileceğiniz baza altlarını sadece yorganla doldurup kısıtlanmak yerine akıllıca çözümlerle baza altını daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bunun için öncelikle yine vakumu poşetlerden edinmelisiniz. Vakumlu poşetlere yerleştirdiğiniz yorganları bazanın altına düzgünce koyabilirsiniz. Yer sıkıntınız yoksa kumaş yorgan hurçlarının içine yorganları katlayıp koyabilir; doğrudan bazanın altına yerleştirebilirsiniz. Ama tabiki vakumlu hurç gibi boşluk oluşturmaz. Daha fazla yer kaplar.