Kurban Bayramı

6 Haziran , 2019admin
Kurban Bayramı

Her yıl Zilhicce’nin 10. gününde Kurban Bayramı, dünya genelindeki bütün Müslümanlar tarafından sevinçle kutlanır. Bu özel günde Müslümanlar, Hz. İbrahim (AS)’in yaptığı fedakarlığı onurlandırmak adına koyun, keçi, inek veya deve kurban edip keserler. Bu bayramda elibol oluş ve şükran duygusun öne çıkan değerlerdir.
 
Kurban Bayramının esas maksadı bir Müslümanın yaptığı iyiliklerde daha yüksek dereceli olabilmesidir. Burada niyet sadece kurban vermek değil aynı zamanda bir Müslümanı tüm sorumluluklarını yerine getirmesine engel olabilecek herhangi bir şeyden korumak ve bencilce zevklerden arınmasını sağlayarak özgürlüğünün gizli kalmış sırlarını öğrenmesini sağlamaktır. Allah (CC), Kur’an’da şöyle emrediyor:

(Ey Muhammed!) Vazifelerini güzelce yapan iyilik sevenleri müjdele.
“Elbette onların etleri ve kanları Allah’a ulaşmayacaktır. Ancak O’na sizin takvanız erecektir. Onları bu şekilde sizin buyruğunuza verdi ki, size yolunu gösterdiğinden dolayı, Allah’ı tekbir ile yüceltesiniz. (Ey Muhammed!) Vazifelerini güzelce yapan iyilik sevenleri müjdele.” (Hac:37)
 
Kurban Bayramı’ndan önceki 10 günün Müslümanları Bayram için hazırlaması, moral ve motive etmesi açısından değeri büyüktür. Müslümanların bu günlerde ellerinden geldiğince çok ibadet etmesi gerekir ve bu mükafatın bir göstergesi olarak da Kurban Bayramı kutlanır. Bu bayram genellikle ilk iki gün kutlanır ve üçüncü, dödüncü gün de diğer evler ziyaret edilir. Müslümanlar, yakın akrabaları ve sevdikleri ile bu bayramı kutlamak için bir araya gelirler.