Küçükköy Adak Kurban

15 Ağustos , 2021admin
Küçükköy Adak Kurban

Küçükköy kurban ile adak kurbanlık dinimizde bir kişinin Allaha olması istediği bir şey olursa adadığı kurban sözünü yerine getirmesi durumu olarak ifade edilir ve verdiği sözden kişi mesuldür. Kişi verdiği adak sözü için beklediği durum gerçekleştiğinde maddi durumu yerinde ise adağını yerine getirmekle yükümlüdür ve verdiği sözden cayma durumu caiz değildir.

Adak Kurbanını Kimler Yiyebilir?

Kurbanlık şeklinde adak kurbanını kesen kişi hayvanın etinden yiyemez ancak ihtiyaç sahibi olan kişiler yiyebilir. Bu yiyemeyecek olan kısımda zengin ve maddi durumu iyi olan kişilerde bulunur. Adak kurbanının dağıtım şeklinde dinen bir belirleyici unsur yoktur. Kişinin yapmış olduğu niyet ön plandadır. Kişi ne kadar çok kişiye kurban etini ulaştırırsa o kadar iyi olur.

Dağıtılan kişi sayısında herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Burada memnun edilen kişi sayısı önemlidir. Kesilen kurbanlık hayvanın uygun ölçülerde miktarınca dağıtılması önerilir.

Adak Kurbanlık Şartları Nelerdir?

Adak kurbanlık şartları göz önünde bulundurulduğunda öncelikle adak yapacak kişinin niyet etmesi gerekir. İlk şart olan niyet yerine getirildikten sonra kişi adak hayvanı alma aşamasına geçer. Kişi sözlü olarak niyetini de belirtip adağını da öyle kesmelidir. Eğer kişi bir baskı sonucu olarak niyet etmişse bu durumda bir yükümlülüğü olmaz. Adak kesilmesinde bir şükür yapma vardır ve kurbanlık burada aracılık vazifesi görmektedir. Adak adandığında kurban olarak niyet edilmezse yıl içinde herhangi bir günde kesilebilir.

Adak kurbanını kesen kişi Müslüman olmalı aklı başında buluğ çağına ermiş ve kendi mülkünden bir adağa adak alarak niyet etmelidir. Maddi durumu el verdiğince adak adamalıdır. Bir kişi Müslüman değilse ve adak adayıp sonra Müslümanlığa geçmişse adağı geçerli sayılmaz. Adak kurbanlıkları da diğer normal kurbanlıklar gibi seçilmelidir. Kıstaslar adak kurbanları içinde normal kuranlarınki şeklinde belirlenmiştir. [ Küçükköy Kurbanlık ]