Kayaşehir adak kurban

20 Ocak , 2019admin
Kayaşehir adak kurban

Kayaşehir adak kurban, insanın içindeki cimrilik huyunu törpüler. Toplumda ise, paylaşma, yardımlaşma, fakirlere yardım etme duygularını pekiştirir. İnsanların arasında muhabbet ve merhamet duygusunu artırır. Allah'ın bahşettiği nimetlerden bütün kulların aynı şekilde faydalanmasını sağlar. Ve Onun rızasını kazanmaya vesile olur.

KURBAN VE PEYGAMBERE İTAAT
Develerin, Peygamber efendimizin mübarek elleriyle kurban edilmek istedikleri için sıraya girmeleri onun bir mucizesidir. Hatta bunun karşılığı olarak, dünya ve ahirette bir mükafat alamayacakları halde, peygambere itaat için böyle yarış halinde olmaları, dünya ve ahiret kazancı peygambere itaate bağlı olan insanların, O’na bağlanmaktan bu kadar uzak durmaları, çok hayret verici bir durumdur.

Kurban ibadeti ayrıca, her sene hacca giden hacıların, hac vazifelerinin arasında da yer almaktadır. Bu yönüyle kurban, sosyal birliktelik ile hacıların birlikte toplu bir organizasyonla yaptıkları bir ibadet haline dönüşür. Hac ibadetinin kefaretleri arasında da kurban yer alır.

KURBAN VE TAKVA
Kurban, önemli bir ibadet şeklidir. Tekilden çoğula doğru genişleyen ve aynı anda eş zamanlı gerçekleştirilen bir ibadettir. Kurban takvaya doğru bir yolculuk ve Allah'a daha yakın olmak için yapılan bir harekettir. Kurban, takva yolunda kendine destek olur ve gelinen aşamayı koruyan ve aynı zamanda bir cihadıdır.