Haznedar Adak Kurbanı

15 Ağustos , 2021admin
Haznedar Adak Kurbanı

Adak kelime anlamı olarak dini açıdan yükümlü olunmadığı halde kişinin kendi rızasıyla yükümlü olmasını sağlar. Allah'a karşı yemin ederek ona karşı borçlu olması demektir.

Verilen sözde bağlı kalınıp yerine getirilmesi gereklidir. Şayet yaptığınız adağa karşı tutumlu davranış sergilerseniz iyi kullar arasında olmuş olursunuz. Peygamber efendimizin Allah'a karşı itaat edin ve ona karşı adaklarınızı yerine getirmeyi emretmiştir. Bundan dolayı adağın İslami anlamda farklı yeri vardır.

İslami anlamda kendini geliştiren kişiler illa bir dilekte bulunup Allah'ın ona izin vermesiyle adak kurbanı kesmenize gerek olmadığını savunmuştur. Allah rızası içinde ona adak kesilebilmeyi savunmuştur. Adak kesmedeki amaç verdiği ve vereceği tüm nimetlere karşı şükür etmektir.

Adak Kurbanı Kesmek İçin Şartlar Nelerdir?

Adakta bulunan kişinin ilk önce ergen olması gerekir. Akıl sağlığının yerinde olması da şartlar arasına girer. Akıl sağlığı yoksun olanların ibadetlere karşı muaf tutulmuştur.

Adakta bulunan ibadetin yerine getirilmiş olması gerekir. Sonra Allah'a karşı borç doğmuş olabilsin. Adakta bulunduğunuz ibadet ise konu açısından uygun olmalıdır. Örneğin abdest almak için adakta bulunulamaz.

Adakta bulunan kişinin üzerinden zaten mecburi olan şeyin üstüne adakta bulunamaz. Her gün kılmakla mecburi olan namaz üzerinden adakta bulunmayı teklif dahi edemez.

Bulunan isteklerin saygı çerçevesinde olması gerekir. Hangi konu hakkında dilekte bulunuyorsanız akla, mantığa uygun olmalıdır.

Hangi Hayvan Türleri Adak Kurbanları Arasına Girer?

Akla gelen tüm hayvan türleri kurbanlık olarak düşünülemez. Belli şartları ve yaşlarına göre seçimler yapılması gerekir. Deve, inek, manda, keçi, koyun gibi hayvanlar adak kurbanları arasında yer alır. T

Türkiye'nin tüm illerinde adak kurban kesim yerleri mevcuttur. İstanbul ilinin haznedar kurban diye internet üzerinden araştırma yaparsanız bu mevkii de de adak kurban kesim yerleri mevcuttur. [ Haznedar Kurbanlık ]