Halkalı Adak Kurbanı Kesimi Neden Yapılır?

15 Ağustos , 2021admin
Halkalı Adak Kurbanı Kesimi Neden Yapılır?

Adak kurbanı istediğiniz durumun oluşması durumunda doğar. Adakları Allah'a karşı yapılır. Allak haricinde hiçbir şeye adak yapılamaz. Her kurban gibi adak kurbanın da hayvan kesimi yapılarak kesilen hayvanın etinden hiçbir şekilde adağı belirli kuralları olduğu için yenilmez.

Hayvan kesimi olduktan sonra adağın gerçekleştirmiş olursunuz. Burada hayvan kesilme nedeni Allah'ın bu isteğinizi kabul ettiği için ona teşekkür etmektir. Allan izin vermedikçe hiçbir olay gerçekleşmeyeceği gibi Allak izin verdikçe olayların anında gerçekleşebileceğini bilinmektir. Allah'ın büyük olduğunu gösterir.

Kurbanlık hayvanlar aldığınızdaki hayvanın tutarı ne ise adak kurbanlığında fiyatı aynıdır. Bazı zaman dilimlerde fiyatlarda düşme yaşayabilirsiniz. Kurban Bayramından sonra alım yaparsanız fiyatlarında indirim talep edebilirsiniz.

Adak Kurbanında Bulunması Gereken Şartlar?

Kurban edilen hayvanın belirli şartları vardır. Yaş sınırının üstüne çıkarsa şayet kurban kesimi gerçekleşir. Deve kesimi yapmak isterseniz beş yaşını geçmiş olmak zorundadır. Sığır kesimi yapmak istiyorsanız iki yaşını doldurması gerekir.

Koyunlar da ise yaş sınırı daha aşağıya iniyor onlarda yaş sınırı ise 1 yaş olarak belirlenir. Fakat koyunun biri altı ayını doldurmuşsa ama dış görünüş olarak bir yaşı andırıyorsa adak kurbanın da tercih edebilirsiniz.

Adakta bulunan kişi mecburen adağının yerine gelmesi için hayvanı kurban etmesi gerekir. Hayvan kesimi yerine para vereyim demekle olmaz. Adaklar sadece kurban üzerinden devam ettirildiği için para verilse dahi kabul olunmaz.

Para ödemekle de birlikte diğer soru ise adak yerine yemin kefareti ödemek gerekli midir? Adak kurbanı kesmek için öncelikle gücünüzün yetmesi gerekir. Şayet durumunuz buna elverişli değilse yemin kefaretinde bulunabilirsiniz.

Durumunuz yetiyorsa adak kurbanı kesim yapılması için birden çok iller de kesim yaptırabilirsiniz. İstanbul Halkalı Kurban kesim yerleri de ayrıca mevcuttur. [ Halkalı Kurbanlık ]