Hadımköy Adak Kurbanı

15 Ağustos , 2021admin
Hadımköy Adak Kurbanı

Adak kurbanı dinimizde kişilerin dileklerine bağlı olarak adadıkları ve gerçekleştiğinde kestikleri kurban çeşididir. Buna istinaden istenilen şey gerçekleştiğinde kendisi veya kesim yerlerinde adadığı kurbanı fakirlere ve muhtaç kişilere dağıtarak adağını tamamlar. Adak kurbanı için adanan şeyin adağa uygun olması zorunludur. Ayrıca adak olarak kesilecek kurbanlığın yine adaklık olarak gerekli şartları sağlaması zorunludur.

Bununla birlikte adaklık hayvanın yeterli kilo ve yaşta olması gerekir. Ayrıca herhangi bir sağlık sorunu da olmaması zorunludur. Adak kurbanı farklı çeşitler de olabilir. Adak kişini bütçesine göre de değişir. Kurban bayramında kesilen kurbandan farklıdır.

Adak Kurbanı Kesmek İçin Şartlar Nelerdir?

Adak kurbanı için isteğin yerine gelmesinden hemen sonra Allah'a şükür etmek amacı ile kesilir. Adak kurbanın öncelikle dilenen bir isteğin yerine gelmesi gereklidir. Adak kurbanı için kesilen hayvanın eti kişi veya yakın çevresi tarafından yenilemez. Bunun amacı sadece ihtiyacı olan fakirlere dağıtılmasıdır. Aynı zaman kurbanlık yardımlaşma şükür için yoksullara dağıtmadır. Adak kurbanında kesilecek hayvanlar belirlidir. Kurban bayramında kesilen ve kurbanlık için seçilen hayvanlar ile aynı özellikleri taşırlar. 

Özellikle kesilecek ve adaklık olacak hayvanların belli yaşa gelmesi zorunludur. Zayıf ve yaşı daha gelmemiş hayvanlar adaklık olarak kabul edilemez. Adaklık kurbanlıklar deve, sığır, manda, keçi, koyun gibi hayvanlar olabilir. Fakat devede iki yaş sınırı vardır.  Adak kurbanlarında sığır da deve gibi yaş sınırı zorunluluğu vardır.

Adak Kurbanı Hayvanları Hangi Özellikte Olmalıdır?

Koyunlar için de bir yaş sınırı bulunur. Hadımköy  kurban hayvanların aynı zamanda  kesilmesi için yeterli büyüklükte olması gerekir. Adaklar sadece kurban kesilerek yerine getirilen dileklerdir. Ayrıca adaklık hayvanlarında normal kurban bayramında kesilen hayvanlar gibi kesiminde bazı şartlar vardır. Özellikle adaklık hayvanlar can çekişmeden kurban edilmelidir. Ayrıca adaklık kurbanların İslam kurallarına göre kesilmesi zorunludur. [ Hadımköy Kurbanlık ]