Firüzköy Adak Kurban

15 Ağustos , 2021admin
Firüzköy Adak Kurban

Günümüzde kurban kesmek İslam’ın şartlarından biridir. Her sene kurban bayramında tüm Müslümanlar bu şartı yerine getirir ve bütçesine göre kurban keser. Kurbanın asıl amacı dinimizde fakirlere dağıtarak yardımlaşmak ve İslamiyet’in paylaşımcılığını yaşatmadır.  Adak kurbanı bayram da kesilen kurbanlar farklıdır. Adak bir kimsenin istediği şeyin olmasını dilerken adadığı kurbandır. Buna istinaden adak kurbanı, kişinin dilediği olayın olması durumunda kesilir. Böylelikle kişi için adanan ve gerçekleşince zorunlu olan ve kesilen kurbandır.  

Adak Kurbanı Zorunlu mudur, Şartları Nelerdir?

Müslümanlar için adanan ve gerçekleşen istekler için kesilen adak kurbanı ibadet anlamında zorunluluk getirmez.  Kişinin adağını yerine gelince adaklık olacak hayvanın uygunluğuna göre seçilen hayvan adak kurbanı olur.  Adak kurbanı İslamiyet ve fıkıh dilinde şöyle açıklanır. Kişinin dinen yükümlü olmadığı ve ibadet olarak bir şeyi kendisi için vacip kılması şeklindedir.

Aynı zaman da kişinin zorunlu olarak sorumlu tutulmadığı ve farz veya vacip olarak ibadeti yapması için Allah’a söz vermesi ve bu isteğin yerine geldiğinde borçlanmasıdır.

Adak Kurbanı Özellikleri Ne Olmalıdır?

İslam dininde özellikle gerçekleşen şeyle ilgili bu sözde durulması,  sözün tutulması ve adakların yerine getirilmesi zorunludur.  Özellikle dileğin yine dinimize uygun olması yani adak için mantıklı olması gereklidir. Bunun yanında adak için kesilecek olan kurbanın da adak kurbanlığına uygun olması zorunludur. Adak kurbanı herkese vacip bir kurban çeşididir. Buna istinaden her ne olursa olsun kurban adayan kişilerin kurbanı istediği zaman Firüzköy kurban kesmesi de vacip kılınmıştır.

Özellikle adak adayan kişilerin mutlaka bu adağı, isteyen ve şartın gerçekleşince kesmesi zorunludur.   Adak kurbanlık etinden adağı adayan kişi, akrabaları ve yakın çevre kalıp zengin de yiyemez. Adağın amacı fakirleri doyurma ve onlara eti bağışlamadır.  Ayrıca kendisi veya akraba ve zengin çevresi yerse yenilen etin bedelini yoksullara vermekle zorunludur. [ firüzköy kurbanlık ]