Esenler Adak Kurban Nerede Kesilir?

15 Ağustos , 2021admin
Esenler Adak Kurban Nerede Kesilir?

İslamiyet dininde kurban önemli ibadetler arasında yer alır. Kurban belli başlı hayvanlar üzerinde kesimi olur. Kurban kesimi olduktan sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılması ile devam eder. Yardımlaşmanın en güzel yanı ise budur.

Kurban kesilmesindeki asıl amaç Allah’a karşı verdiği nimetler için minnet duyulmasıdır. Allah’ın istediklerini yapıp istemediklerini yaptığını bilip onun ne kadar büyük olduğu tekrardan bilinir.

Kesilecek olan kurbanın çeşidi önemlidir. Çünkü farz olan kurban, şükür ve akika kurbanlarının etlerini kesen kişi ve kişi yakınları yemesinde sorun yoktur. Adak kurbanında kurbanın etinden adağını yerine getiren kişi tüketemez.

Tek bununla da kalmayıp eşi, annesi ve babası, çocukları, torunları gibi yakın çevresi de bu adağın etinden tüketemez. Bunlara ek olarak da dini anlamda zengin sayılan kişiler de bu adak etinden tüketemez.

Adak etinin yenilmesi tamamen ihtiyaç sahiplerini baz alınarak yapılır. Kesim yapıldıktan sonra bekletilmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. Adakta bulunan kişinin isteği yerine geldikten sonra adak borcu oluşur.

Adak kurbanının belli bir saati yoktur. Yapmadığı müddetçe adakta bulunan kişinin üzerine borç biner. Bundan dolayı kısa zamanda bu borcu yerine getirmesi gerekir.  Adak borcunu ödemeden kişi vefat ederse Allah’a karşı borcu ödenmemiş şekilde borçlu ölür.

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı?

Hangi hayvanı Allah yolunda kurbanlık edileceğini belirlenmeli. Kurban kesiminde titiz ve İslamiyet'e uygun yollarda yapılmalı. Kurban kendi bünyesinde çeşitleri vardır. Fakat her kurbanın kesimi aynıdır. Özenli şekilde kurban kesimine kim kesiyorsa şayet devam edilir.

Hangi hayvan türü olursa olsun. Hayvanın canını acıtmadan kesimi yapılması gerekir. Kurban kesimini birçok illerde ve ilçelerde yapılır. Esenler Kurban da kurban kesiminde son derece başarılı ve titizdir.  [ Esenler Kurbanlık ]