Eminönü Adak Kurban

2 Şubat , 2019admin
Eminönü Adak Kurban

7’den 70’e herkes önce sabah namazını sonrada bayram namazını eda eder. Eminönü adak kurban bayramı sevinci önce evdeki aile fertleri ile daha sonrada komşularla paylaşılır. Mezarlıklar ziyaretçilerle dolup taşarken, akraba ziyaretine gidenlerin yollara düşmesiyle trafik kilitlenir.

DÜNYADA KURBAN BAYRAMI

Dünyanın dört bir yanında müslümanlar, kurban bayramı namazı için camilere koşarken, Almanya’da da Türk camileri dolup taştı. Fırat kalkanı ve Afrin operasyon bölgelerinde de, Mehmetçik bayramı Suriye’li halkla kutladı.

Kurban bayramı, Müslümanların yaşadığı dünyanın dört bir yanında kutlanıyor. Müslümanlar Asya'dan Avrupa'ya, ABD'den Balkanlar'a, Türki cumhuriyetlerden Afrika'ya bayram namazı için camilere akın etti. Mescid-i Aksa'da yaklaşık 100 bin kişi namaz kıldı. Yine Mescid-i Aksa'da bekleyen on binlerce Müslüman, namazdan sonra okunan bayram hutbesini dinledi. Hac ibadetini yerine getirmek  için Mekke'de bulunan 2 milyon hacı ise, bayram namazını Kabe'de eda etti.

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'ta Kurban Bayramı coşkuyla kutlandı. Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Camisi bayram namazını kılmak için Müslümanlarla dolup taştı.

YURTDIŞINDA TÜRK CAMİLERİNE YOĞUN İLGİ

Müslümanlar, bayram namazını başta Moskova, Kazan ve Kafkasya bölgeleri olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan camilerde eda etti. Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği Moskova Merkez Camisi'ne çıkan bütün sokaklar, namaz için kapatıldı. Almanya'da da, Berlin ve Köln şehirleri başta olmak üzere birçok camide Müslümanlar bayram namazını kılmak için camilere akın etti. Berlin Şehitlik Camisine yoğun ilgi gösteren  Müslümanlar camiye sığmayınca avluda namaz kılmak durumunda kaldılar. Köln kentinde Müslümanlar bayram namazını Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Merkez Camisi'nde kıldı. Avustralya'da Türk kuruluşlarına ait toplam 27 cami, bayram namazını eda etmek isteyen farklı etnik kökenlerden oluşan binlerce Müslüman'a ev sahipliği yaptı.