Büyükçekmece Adak Kurban

11 Ocak , 2019admin
Büyükçekmece Adak Kurban

Kurban bayramı arefesinde, kurban pazarlarında yoğunluk yaşanıyor. Hayvanların çoğunun satıldığını söyleyen besiciler, fiyatların geçen seneye göre daha da ucuzladığını söylüyor. Yaklaşık 15 bin hayvanın getirlidiği Büyükçekmece adak kurban hayvan pazarlarında , yoğunluk sabahın ilk saatlerinden itibaren başlıyor. Büyükbaş hayvanların çoğu kolaylıkla satılırken, küçükbaş hayvanların satılması için pazarlıklar  uzun süre devam ediyor. Kurbanlık hayvanlar , pazarlara getirilirken, şehirdışında denetime tabi tutulup, kulaklarındaki küpelere göre sağlık kontrolünden geçiriliyor, vatandaşın sağlığı ve kurban şartları denetimle sağlanmış oluyor. Kurbalık fiyatları , büyükbaşlarda 14 bin , küçükbaşlarda ise 1200 liradan başlıyor. Yem fiyatlarının artmasıyla, bir önceki seneye göre hayvan fiyatları biraz artmıştır.


KURBAN PİYASASINA DÖVİZ ETKİSİ

Bu seneki döviz kurlarındaki hareketlilik kurban fiyatlarını ve piyasayı az etkilemiştir. Bunun sebepleri , hayvanları yetiştirirken yapılan maliyetin eski döviz kuru üzerinden hesaplanması olmuştur. Daha sonrasında devlet et balık kurumu aracılığıyla piyasada kalan kurbanlıklara belirli bir fiyat üzerinden alım garantisi vermiştir. Böylelikle bu işle uğraşan besiciler çok büyük mağduriyet ve zararlardan korunmuştur.


BAYRAMLARIMIZ TATİLE KURBAN GİDİYOR 

Kurban bayramı da uzun tatil süreçleriyle birlikte insanların tatil planları yapmasına ve bu sebeple kurbana olan talebin azalmasına, kurban bayramının ruhuna uygun toplumsal kaynaşma ve sosyal etkileşimden uzaklaşılıp, bu zamanların manevi kıymetinin değerinin düşürürülmesine sebep olmaktadır. Günümüzde “kurban ve bayram” çok ihtiyaç duyulan toplum dayanışması ve sosyal bağlar açısından çok önemli fırsatlar iken, amacı dışında tatil ve boş zaman olarak değerlendirilmekte , böylece müslüman bir toplum açısından çok önemli bir zaman dilimi heba olmaktadır.