Bakırköy Adak Kurban

27 Ocak , 2019admin
Bakırköy Adak Kurban

Kurban bayramı öncesinde, kurbanlıklar taşınırken dikkat edilecek hususlar açıklandı. İl dışından getirtilen kurbanlıklarda, sağlıklı, gebe olmayan ve damızlık niteliği taşımayan hayvanların sevkine müsade edileceği ve veterinerden sağlık raporu verileceği açıklandı. Bakırköy adak kurban bayramı bitince de, hayvanlar tekrar veri dönerken, yine besiciler tarafından sağlık raporu alınması mecburi olduğu belirtildi.

KURBANLIKLARDA ARANAN AŞILAR

Kurban satışı yapılan yerlerin bayramdan 15 gün öncesinde hazırlanıp, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda belli bazı aşılar (ppr, şap, lsd) aranacaktır. Bu çerçevede iller arası hayvan sevklerinde; büyükbaş hayvanlar için en az 21 gün önceden şap aşısı yapılmış olması, büyükbaş hayvanlar için en az 30 gün öncesinden LSD aşısı yapılmış olması, küçükbaş hayvanlar için hayatları boyunca en az bir kez olmak üzere en az 15 gün önceden PPR aşısının yapılmış olması, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yapılan şap aşısının üzerinden 6 aydan fazla zaman geçmemiş olması şartları aranacaktır.
Kurbanlık alacak kişilerin, hayvanların kulaklarındaki küpe numaralarını hayvanbilgi.tarım.gov.tr adresine girip, tür, ırk, yapılan aşılar ve yaş bilgilerini sorgulayabilmesi için kullanıma açılmıştır.

Mobil araçlar için de “ HaySag” isimli bir uygulama vardır. Bu uygulama cep telefonuna indirildikten sonra, hayvanın kulağındaki küpenin üztündeki barkoda tutularak ya da küpedeki numara uygulamaya yazılarak, hayvanın bilgileri sorgulanabilir. Kurbanlıklarda aranacak özellikler, kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların ise nakil belgesidir.

Bu belgeler hayvanların getirildikleri yerlerin ve bayvanların sağlıklarının garantisi niteliğindedir. Kurban edilecek olan hayvanın sağlıklı ve azalarının tam olması ve ayrıca hayvanların soylarının devamı açısından erkek olanların tercih edilmesi gerekir. Develerin beş, sığır ve mandaların 2, koyun ve keçilerin ise bir yaşını doldurmuş olması gerekir. Bununla birlikte koyun , gösteriş olarak bir yaşındaki bir koyunla aynı olursa, altı ayını doldurduktan sonra da kurban edilebilir.