Altınşehir adak kurban

16 Ocak , 2019admin
Altınşehir adak kurban

Kurban ibadetinin pek çok amacı vardır. Altınşehir adak kurban sadece insanlara et dağıtarak yardım etme amaçlı bir ibadet değildir. Hatta kesilen etleri dağıtmak vacip değil sünnettir. Bu ibadetin esas amacı maddi fedakarlık ve Allah’ın emrine bağlılıktır.

İSLAMİ KOŞULLARA GÖRE KURBAN KESMENİN ESASLARI NELERDİR

Müslüman alemi için en önemli olan günlerden biridir kurban bayramı. İslami usullere göre kurban kesmenin belli başlı bazı kuralları vardır. 1- hayvana eziyetten ve acı çektirmekten kaçınılmalıdır 2- çevre temiLiğine dikkat etmek gereklidir. 3- kesilen hayvanın yaşı belirtilen şekillerde olmalıdır, yani yaşını doldurmuş olmalıdır. 4- keslen hayvanın ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde ve soluna yatırılmalıdır. 5- tekbir ve tehlil getirilmelidir.6- daha sonra “bismillah allahu ekber “ denilerek hayvanın boğazı keskin bir bıçakla acı çektirmeden kesilmelidir. 7- hayvan tamamen ölmeden organlarını koparmak yada derisini yüzmek suretiyle eziyet etmek mekruhtur.

DAHA ÖNCEKİ ÜMMETLERDE KURBAN İBADETİ VARMIYDI

Kur’an-ı Kerim’de , kurbanın eski millet ve ümmetlerin de yerine getirdiği bir ibadet olduğu belirtilmiştir. Zira, Kur’an-ı Kerim’de, “(Ey Muhammed!) Onlara Adem’in iki oğlunun kıssasını doğru olarak anlat! İkisi birer kurban sunmuşlardı da, birininki kabul edilmiş, diğerininki ise kabul edilmemişti...” buyrulmuştur. (Maide Sûresi, 27) ve Saffat suresinde de , Hz. İbrahim’in oğlu , Hz. İsmail’in yerine de bir koçun Allah tarafından kurban olarak gönderildiği açıkça bildirilmektedir. Kurban ibadeti hicretin ikinci yılında eda edilmeye başlamıştır. Ve Hz. Peygamber (s.a.v.) hicretten sonra on yıl boyunca hep kurban kesmiştir.

KİMLER KURBAN KESMEKLE SORUMLUDUR

Kurban, akıllı, buluğ çağına gelmiş  ve dinen zengin sayılabilecek kadar mal varlığı olan müslümanlarca yapılan mali bir ibadettir. Genel ihtiyaçları yada borçlarından hariç , (80.18 gr.) altın yada buna eşit malı olan kişi dinen zengin sayılır. Bunun içinde Allahın kendisine bahşettiği nimetlere şükür bırcu olarak kurban kesmesi gereklidir.