Altınşehir Adak Kurban

19 Şubat , 2019admin
Altınşehir Adak Kurban

Hayvanın sakatatından hazırlanan kelle paça çorbasının antibiyotik gibi etkisi vardır. Altınşehir adak kurban kesim yerindeki çorbacı da İçeriğindeki kolajen, vitamin, minerallerle bağışıklık sistemini güçlendiren paça çorbası günün her saatinde yenilebilen nefis bir lezzettir. Kış aylarında soğuk algınlığı ve gripten koruyan paça çorbası, sarımsak, limon ve sirke içeriği ile antibiyotik kullanımına gerek kalmıyor.

Doğal antibiyotik gibidir. Çocukların ve ergenlik dönemindeki genç çocukların kemiklerinin gelişiminde çok önemli rol oynayan kelle paça çorbası, kasların güçlenmesi ve kemik ağrılarının azalmasında da oldukça etkilidir. Anemi hastalarına bolca tüketilmesi önerilen paça çorbası, kanser hastalığının ilerlemesinin durdurulmasında da baya faydalı olduğu görülüyor. Bu nedenle kanser hastalarında, kolajen yıkımına neden olan ilaçların etkilerinin azaltılmasında etkili oluyor. Antitoksidan etkisi oluşturarak vücudun korunması için tüketilir. Dil, göz yağı ve beyin karışımı ile yapılan paça çorbası, eklemlerdeki sıvıların korunmasını sağlıyor. 

Kelle paça çorbası genellikle çorbacılarda içilir ve çorbacılqrın yaptığı daha lezzetli olduğu söylenir ama Kurban Bayramı gibi zamanlar, bu şahane lezzeti evde yapmak için en uygun zamanlardan biri olmuş olur.

KELLE PAÇA ÇORBASI NASIL YAPILIR

Kelle iyice temizlenir ve 5-6 saat kadar suda bekletilir. Sık sık suyu dökülüp tekrar yenilenir. İyice temizlenen kelle düdüklü tencereye konulup bir litre kadar su ilave edilip yaklaşık 25-30 dakika kadar pişirilir. Pişen kelle bir çatal yardımıyla ayıklanır ve suyuda süzgeçle süzülüp bir kenara alınır. İşkembe iyice yıkanıp temizlenir. Paçalar ateşte tütsülenerek temizlenir. Hepsi düdüklü tencereye konulur. Bir miktar su ilave ederek kapağı kapatılır ve 30 dakika pişirilir. İşkembe ve paçalar iyice pişirdikten sonra düdüklüden alıp kalan suyu süzülür ve bir kenara alınır. İşkembelerin eti küp küp olacak şekilde doğranır ve paçaların etlerini de tıpkı kellede olduğu gibi çatal yardımıyla kemiğinden ayırın.

Çorba hazırlama kısmına gelince, derin bir tencerede önce bir miktar un koyulup kavrulur, sonra süzülüp kenarda bekletilen işkembe ve kelle suyu yavaş yavaş ilave edilir, un topaklanmaması için çırpma teliyle çırparak karıştırılır. Su kaynayınca içine işkembe kelle ve  paçaları ilave edilir. Onlar konupta kaynadıktan sonra sirke limon ve sarımsak eklenir ve çorba hazırdır. Bu şifalı çorbayı içen herkese afiyet olsun