Yeniköy Adak Kurban : Sac Kavurma

18 Ağustos , 2020admin
Yeniköy Adak Kurban : Sac Kavurma

SAC KAVURMA 

İri çekilmiş kuzu yahut dana kıymayla veya küçük küçük doğranmış kuşbaşı etle yapılan, ağızlarda enfes bir lezzet bırakan nefis bir tarif. Özellikle kurban bayramında olmazsa olmazlardan sayılabilir. Yapılışı çok kolaydır fakat bazı püf noktaları vardır. Herkesin kendine ait bir tarifi, kendi ağız tadına göre kattığı çeşitli baharat tercihi vardır. Ama şöyle de bir gerçek vardır ki sac kavurmaya en çok yakışan baharat, hiç şüphesiz kekiktir. Özellikle egede dağlık bölgelerde yetişen organik kekiklerin lezzeti paha biçilemez. Ama tabi ki bu konu kişilerin kendi zevkine göre değişir. Bazı evlerde sac kavurmayı kimyonla tatlandıranlar olduğu gibi, bazıların da ise sadece pul biber ve karabiberle yetinenler olur. Bu tamamen daha önceden alışılagelmiş damak tadına bağlıdır ve zevk meselesidir. Şimdi şöyle ortalama 5-6 kişilik bir sac kavurma tarifiyle devam edelim. 

Gerekli malzemeler; 

-600,700 gr. kadar orta yağlı kuzu kıyma (dana kıyma olursa ekstra su ilavesi olur)
-1 büyük baş soğan 
-3-4 tane yeşil biber
-2 tane orta boy domates
-tuz, pul biber, kekik
-yarım çay bardağı sıvı yağ

Yapılış aşamasında öncelikle kıymayı yayvan bir tencereyle ocağa koyup üstüne yarım bardak su ilave ederek, o suyu çekmesini bekleyerek başlayalım. Bu esnada tencerenin ağzını da kapatırsanız, kıyma daha da yumuşak olur. Suyunu çeken kıymaya öncelikle  ince doğranmış soğan ve yeşil biberi ilave edip sıvı yağını da ekleyip ara ara karıştıralım. Soğan ve biberler yumuşayıp renkleri solunca, kabukları soyulmuş ve küçük küçük doğranmış domatesleri ilave edip yine ara ara karıştıralım. [ Yeniköy adak kurban ]

Daha sonra ocağı kısık hale alıp, tencerenin kapağını da kapatıp domatesler iyice eriyene  kadar pişirelim. Tabi yine arada karıştırmayı ihmal etmemek gerekir. Yoksa dibine tutabilir. Domateste suyunu çekip kavurma yağa binince, tuz ve pul biberini ilave edip bir iki dakika daha çevirdikten sonra en son kekiğini ilave edip karıştırıp ocağı kapatalım. Sac kavurmamız yaklaşık bir 10-15 dakika dinlenince yemeye hazırdır. İsterseniz çeyrek ekmek içine, dilerseniz pilavın yanında ayranla servis edebilirsiniz. Deneyenlere afiyet olsun.