Yenibosna Adak Kurban

28 Ocak , 2019admin
Yenibosna Adak Kurban

Avrupa da ki ülkelerde et tüketimi için kesilen Yenibosna adak kurban hayvanlarının hiçbir yeri ziyan edilmemektedir. Batta hayvanların kanı bile değerlendirilmektedir. Belli bazı aşamalardan geçirilen kan, tüketicilere kan sucuğu adı altında satılıyor. Çok ta önemsenmeyen ve toprağa kanalizasyona akıtılan kan, gübre olarak ekonomiye kazandılabilir.

Ülkemizde yapılan küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kesimi sırasında, Avrupa’da ki kesimlere göre ekonomik kayıp aha çok olduğu söyleniyor. Avrupa’da kesilen hayvanların kanı da dahil olmak üzere bütün parçalararı ekonomiye kazandırılıyor ve ziyan edilmiyor. Türkiye’de kesilen hayvanların kanlarının hep boşa gittiği, aslında onlara organik gübre yapılıp ekonomiye kazandırılabileceği konuşuluyor. Avrupa ülkelerinde hayvanların kanından kan sucuğu yapıp tüketiliyor, karaciğer sucuğu yapıp tüketiliyor. Hayvanın bir damla kanı ziyan edilmiyor. Yemeklerinde bile kullanıyorlar. Kurban hayvanının kanını tüketmek sağlık açısından sorunlar çıkarabilir ancak biz bu kanlardan organik gübre yapabiliriz ve ekonomiye katkıda bulunabiliriz. Küçük bir masrafla, toplanan kanın sıvısı ayrıştırılıp, katı kısmı tarlada organik gübre olarak kullanılabilir ve bunda hiçbir sakınca yoktur. Büyükbaş hayvanda da, küçükbaş hayvanda da  ortalama 13 de 1 kan çıkmaktadır. Yani yaklaşık 600 kiloluk bir büyükbaş hayvandan 40 kilo kan çıkmaktadır. Bu kanların düzgün alınabilmesi için mezbahane de kesilmesi gerekmektedir. Bayramlar göz önüne alındığında yaklaşık 500 bin büyükbaş ve 1 milyona yakın küçükbaş kesildiği farzedilirse çıkan kan miktarının çok yüksek olduğu görülür.


OMURİLİĞİ KESİLEN HAYVAN DAHA ÇOK ACI ÇEKER

Bilirkişiler kurbanda kesim yapan vatandaşların ve kasapların, hayvanların omuriliklerine zarar vermemesini özellikle belirtiyorlar. Kasapların ve vatandaşların kesilen hayvanların omuriliğine zarar verip hayvanın daha fazla çırpınmasına engel olarak, onun daha az acı çektiğini düşünmesi yanlış olduğunu ifade etti. Dinen ve bilimsel olarak hayvanın yemek borusu, nefes borusu ve şah damarının kesilmesi gerektiği belirtilir. Omuriliğe zarar vererek kesim yapıldığında, hayvan çırpınmadığı için daha az acı çektiği düşünülürken, aslında hayvanın normalden çok daha fazla acı çektiği bilinmektedir. Ayrıca hayvanın kanı tamamen düzgün şekilde boşalmaz ve eti hala çok kanlı olur. Bu da sağlık açısından risk faktörü oluşturur.