Yenibosna Adak Kurban : Allahın Yaratması Üzerine

30 Eylül , 2020admin
Yenibosna Adak Kurban : Allahın Yaratması Üzerine

ALLAHIN YARATMASI ÜZERİNE

Allah ﷻ  hem Yaratıcı’dır, hem yarattığı şeylerde hikmet ve fayda gözeticidir. Yaratmak O’na ﷻ ait olduğu gibi, hikmet de, fayda gözetmek de O’na ﷻ aittir. Esasen, O’nu ﷻ yarattıklarının hikmeti konusunda sorgulamak haddimize düşmez ve hikmetini bilmediğimiz yaratıkların bir hikmeti olmadığını da söyleyemeyiz. Çünkü hiçbir şeyin yaratılış amacı, aklımızla doğrulanmak zorunda değildir. [ Yenibosna adak kurban ]

Bununla birlikte , düşünce yapımıza ve inancımıza güç ve kuvvet kazandırmak için, Allah’ın ﷻ varlıkları neden yarattığını araştırmakta, düşünmekte, sebep ve hikmetlerini bulmaya çalışmakta elbette bir sakınca olmadığı gibi, O’nu ﷻ eserleriyle ve yarattıklarıyla tefekkür etmek aynı zamanda Peygamber Efendimiz’in ﷺ tavsiyesidir.

Allah ﷻ Yaratıcı’dır, her an aktiftir, her an tasarruf halindedir, her an sayısız-sınırsız derecede faaliyettedir, eylem halindedir, iştedir, hiçbir an işsiz, boş ve pasif değildir, her an çalışkan, faal ve dinamiktir; hiçbir şekilde tembel, hareketsiz, durgun, durağan ve statik değildir. Allah ﷻ dilediğini yapar. Dilediği gibi yapar. Dilediği gibi hükmeder. Cenâb-ı Hak ﷻ faaliyetleriyle her şeyi ihâta eder, hiçbir şey Kendisini hiçbir işten ve eylemden alıkoyamaz. İrâde ettiği her şeyi bir emirle ânında yapar, bütün varlıklar âlemi, Allah’ın ﷻ sınırsız faaliyetlerinin, sayısız tecellîlerinin, hadsiz iş ve eylemlerinin şâhididirler. Kâinâtta gördüğümüz baş döndürücü faaliyetler, Cenâb-ı Faal-i Hakîm’in ﷻ dilediği gibi sonsuz tasarruflarının her an devam ettiğini göstermektedirler. Hangi birini inkar edebiliriz.