Sütlüce Adak Kurban

2 Şubat , 2019admin
Sütlüce Adak Kurban

Her kasabın kullandığı ve vaz geçemediği bir bıçak vardır ama hangi kasap olursa olsun 1. Sırada gelen bıçaklar arasında Antep bıçağı ve sürmene bıçağı gelir. Ahşap saplı bu kasap bıçaklarının özellikleri çeliklerinde yatıyor. Bu bıçaklar bileylendikten sonra uzun süre keskinliklerini yitirmiyor ve uzun yıllar boyunca aynı özelliğini koruyorlar. Sütlüce adak kurban kesiminden kullanılan bıçakların %90’ı ahşap saplı sürmene bıçaklarıdır.

Sürmene Bıçakları Nasıl Yapılır ?

Sürmene bıçakları çok eskilerde köprü ve vagon raylarından alınan demirler kullanılarak yapılırdı. Bu demirler yarılıp ocakta ısıtılır ve dövülür akabinde bıçak elde edilirdi. Bıçağın keskinliğini daha uzun süre koruması, çeliğe dönmesi ve sertleşmesi için ısıtıldıktan sonra özel bir yöntem ile verilen su, sürmene bıçağını sürmene bıçağı yapan özelliklerindendir.  Önceleri sürmene bıçaklarının tamamı elde yapılırken günümüzde gelişen teknoloji ile bu bıçakların çoğunluğu makineler ile yapılsa da, Bu bıçakların ustaları ve aşıkları el emeği göz nuru ile yapılan bıçakları tercih ediyor ve koleksiyonlarına katıyorlar.

Kurban Kesim Yerlerinde Bıçak

Kurban kesilirken en son ana kadar bıçak çıkarılmaz yani hayvanı tedirgin etmeye gerek yok. Yada buna alternatif olarak kesilecek olan kurbanın gözleri bağlanabilir böylece bu sorunun önüne geçmiş oluruz.  Bıçağı hayvana vurmadan önce masat ile tekrar bıçağı keskinleştirip sonrasında keskinliğini kontrol edersek keseceğimiz adak kurbana en az seviyede acı çektirmiş oluruz.

Adak Kurban Hangi Bıçakla Kesilir ?

Kurban keserken kullanılacak olan bıçak elimize iyi oturmalıdır. Eğer mümkünse ahşap saplı sürmene bıçağı kullanmam en iyi seçim olacaktır. Ahşap saplı bıçaklar işimizi daha hızlı ve kolay yapmamıza yardımcı olacaktır. Ortalama olarak bir koyunun kesilmesi, Derisinin yüzülmesi, iç organlarının çıkarılması ve etinin parçalanarak poşetlere konulması maksimum 30 dakika sürmektedir. Eğer kasap yorgun değilse ve çok ince çalışmazsa bu süre 20 dakikaya kadar düşmektedir .