Sütlüce Adak Kurban : Yünler Özelliği

11 Ağustos , 2020admin
Sütlüce Adak Kurban : Yünler Özelliği

Sıcakların gelmesiyle, küçükbaş hayvanların sağlıklı yetişip büyümesi için ve onlardan daha çok verim alınabilmesi için yünlerini kesmek gerekir. Hayvanların sağlığı açısından kırkılması çok önemlidir ve daha güzel kilo almaları için bunun mutlaka yapılması gerekir. Eğer kırkma zamanı gelip de kırkılmazsa , hayvanlarda bazı bir takım hastalıklara neden oluyor ve hayvana sıkıntı olmaya başlıyor. Bu rahatsızlıklardan bazıları şöyledir;  sıcaktan dolayı yanmalar, yine aşırı sıcaktan dolayı iştahsızlık, zayıflama ve hatta daha ileri safhada hayvanın telef olmasına kadar gidebilir. Böylece hayvanları kırkarak hem hayvana eziyetten kurtarmış olurken hem de sağlıklı beslenmelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca kırkılan bu yünlerde boşa gitmeyip ekstra gelir elde ediliyor. [ Sütlüce adak kurban ]

YÜNLERİN ÖZELLİĞİ

Koyun ve deve yünü yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan liflerdir. Himalayada soğuktan keçileri koruyan, Afrika 'nın çöllerinde ise develeri sıcaktan koruyan özelliklere sahiptir. Bu özelliklerini kullanıldıkları tekstil ürünlerinde de aynen yansıtmaktadır. Bu lifler ile çok ince olmayan ve oldukça hafif ama oldukça iyi ısı yalıtımı sağlayan ürünler elde etmek olasıdır. Ayrıca bu lifler yumuşak ve kabarık olduklarından dolayı yapıldıkları ürünlere konfor ve rahatlık katmaktadır. Koyun yününün ayrıca ekstradan delikli yapısıyla ses yalıtımı ve su geçirmezlik özelliğiyle farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Farklı özelliklerde hazırlanan koyun yünü, kaşmir ve deve yünü hem ev tekstili, yatak ve mobilya sektöründe hemde konfeksiyon ürünlerinde yer edinmiştir.

YÜNLERİN BİLİNEN ÖZELLİKLERİ

Tamamen doğaldır ve hipoalerjenik bir malzemedir. Yumuşaktır, hacimli ve kabarıktır. Hafif ve rahat bir yapıya sahiptir. Son derece kaliteli bir ses ve ısı yalıtımı sağlar. Geç tutuşur, kendi kendini söndürme etkisi vardır ve ayrıca diğer sentetik malzemeler gibi eriyip damlama gibi bir özelliği yoktur. Tekstil malzemeleri ile uyumludur.

KOYUN YÜNÜ EKSTRA GELİR SAĞLIYOR

Bir koyundan ortalama 1,5-2 kilo kadar yün çıkmaktadır. Bazı besiciler bu çıkan yünlerden yastık, yorgan, yatak yaparken bazıları ise satarak ekstra gelir elde ediyorlar. Özellikle doğu yörelerinde ve düğün sezonlarında daha çok satıldığı ve yeni evlenenlere hediye olarak verildiği bilinmektedir.