Şirinevler Adak Kurbanı

15 Ağustos , 2021admin
Şirinevler Adak Kurbanı

Kurban bulunduğunuz durumdan daha çok Allah'a yakın olma anına denir. Durumu iyi olan kişilerin her sene belirli günlerde kesilmesi ise farz olarak görevlendirilmiştir. Kesilen hayvanın etinden kendisi de alacağı gibi yoksullara da dağıtılması mecburi kılınmıştır.

 Kurban deyince akla bir tane seçenek gelse de kurbanın kendi bünyesinde çeşitleri bulunur. Kurban bayramlar da kesilen farz kurbanlarla birlikte şükür, adak ve akika kurbanları da devamında gelir. Kendi bünyesinde olduğundan dolayı benzerlik çok gösterilir.

Adak Kurbanı Şartları Nelerdir?

·          İstenilen durumun gerçekleşmiş olması gerekir. İsteğin yerine getirilmesi önemlidir. Oluşan amacın kabul olunmalıdır.

·          Koyun, keçi, inek ve deve gibi hayvanlardan biri tercih edilmesi gerekir. Bu sayılanların dışında kalan hayvanlar Adak kurbanlık bünyesine giremez.

·          Yukarıda verilen hayvanların yaş sınırları içerisinde kurban edilmesi gerekir. Devenin ve ineğin 2 yaş olup diğerlerin ise 1 yaşını doldurmuş olması gerekir.

·          Adak kurbanını da hangi hayvan tercihler arasında varsa öncelikle hayvanın sağlıklı olması gerekir. Besili ve azaları da tam tercihler arasında olmalı.

·          Hayvanın hasta olmamasına özen gösterilmeli. Zayıf olmamalı kendisine bakılan hayvan türü olmalıdır. Gözlerinde körlük olan hayvan adak kurban olarak tercih edilemez.

·          Eskiden beri yaygın hale getirilen kesilen kurbanın çocukların alınlarına kan sürülmesi tamamen yanlışlık gösterir.

·          Adak kurbanı istek olduktan sonra borç olarak başlayıp kesinceye kadar devam eder. Bu borç tamamen Allah ile sizin aranızdadır.

Kurbanların Kesim Yerlerinin Titiz Olması Gereklidir!

Hayvan kesimi olan yerlerin titiz olmasına özen gösterilmeli. Dinin kurallarını iyi bilen kişi tarafından kurban edilmedir.

Kurban kesiminde uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılmalı.  Şirinevler kurbanlık internet üzerinden araştırma yaparsanız bu şartları karşılayan kurban kesimine dahil olursunuz. [ Şirinevler Kurbanlık ]