Şirinevler Adak Kurban: Krediyle Kesilen Kurban

25 Haziran , 2020admin
Şirinevler Adak Kurban: Krediyle Kesilen Kurban

Kurban kesmek üzerine farz olan kişi, alacağı kurbanın ücretini peşin olarak da verilebilir, vadeli veya taksitli de ödeyebilir. Buna müteakip ücretin kredi kartıyla ödenmesi , kurban için sıkıntı oluşturmaz. Yalnız kredi kartı borcunu ödemek gereken zamanda ödemek ve faize geçmesine kalmamak gerekir. Kredi kartı kullanarak taksitle kurban alınacağı zaman , taksit yapması için bankaya ekstradan bir ücret ödenmesi halinde, kesilen kurban kabul olur sadece faize bulaşmaktan dolayı ayrı bir günaha girilmiş olur.

    BANKA KREDİSİ İLE KURBAN KESİLİR Mİ?

Kurban kesmek büluğ çağına ermiş ve dinen zengin sayılacak kadar mala sahip olan ve mukim olan müslümanların yapacağı mali bir ibadet çeşididir. Müslüman  Allah’ın kendisine verdiği nimetlere şükür sebebi olarak kurban kesmelidir. İster vacip olsun isterse nafile olsun kurban kesen şahıs , kurbanını peşin olarak alabileceği gibi, borçlanarak da alabilir. Ancak kredi alması durumunda faiz ödeyecekse, faiz verme yasağını işlediği için günaha girmiş olur. Yoksul olan kişinin böyle durumlara girmesindense kurban kesmemesi daha iyi olur. 

     BORÇLUNUN KURBAN KESMESİ GEREKLİMİDİR?

Kurban, zorunlu ihtiyaçları ve olanca boçları haricinde belirli miktarda mala sahip olan insanlara vaciptir. Buna göre kurban ibadetinin üzerine farz olması için, belli bir maddi imkana sahip olmak gerekir ki, bunun ölçüsü de ister artsın ister artmasın, ister üstünden bir yıl geçmiş olsun ister olmasın, zaruri ihtiyaçlarından ve borçlarından hariç, nisap miktarı mala sahip olması gerekir. Kişinin malı olsa ve borcu da olsa ve zaruri ihtiyaçlarını ve borçlarını çıkardığında nisap miktarı malı kalıyorsa kurban kesmesi mutlaka gerekir. Fakat temel ihtiyaçlarını ve borçlarını çıkardığında nisap miktarı malı kalmıyorsa kurban kesmesi gerekmez. [Şirinevler adak kurban]