Sefaköy Adak Kurban

15 Ağustos , 2021admin
Sefaköy Adak Kurban

Adak kurbanı için temel şart bir istek ve dileğin olmasıdır. Buna istinaden dinimizce kişilerin istekleri yerine geldiğinde adak kurbanının kesilmesi gerekir.  Adak kurbanı kesmek için belirli şart, mahiyet ve hükümlerin yerine getirilmesi gereklidir. Ayrıca kurbanının hakkıyla kesilmesi gereklidir. Hakkı ile kesilen adaklar ve yoksullara dağıtılan adaklar sevabının alınması için kesilir. Buna göre isteğin ve kesilecek kurban için şartları yerine getirmek önemlidir. Adak kurbanı için isteğin gerçekleşmesi yanında kesen kişinin bu adak kurbanından yememesi ve tamamen ihtiyacı olanlara dağıtması gereklidir.

Adak Kurbanı Nerede Kesilmelidir?

Adak kurbanları için Sefaköy kurban satış ve kesim yerleri vardır. Burada kişiler adaklık için uygun hayvanları seçebilirler. Yine bu yerlerde İslami esaslara göre kurban kesimi yapılmalıdır. Kesecek kişiler adak kurbanlarını dinimize göre can çekişmeden kesmesi önemlidir. Genellikle adak kesim yerleri ülkemizde adak ve kurban teşhir ve kesimhanelerinde gerçekleşir. Bu adaklar İslami şartlara göre kesilir ve temizlenir.

Adak Kurbanı Kesmenin Amacı Nedir?

Bununla birlikte adak ve kurbanlık yerlerinin hijyen açısından uygun olması gereklidir. Aynı zamanda adak sahiplerinin de kesilen adak kurbanında  kendi ile beraber ailesi ve eşi, çocukları, anne ve babası yiyemez. Bununla birlikte kendi soyundan olan kişiler de dede ve torunlar gibi yakın akrabalar kurban etinden yemezler. Ayrıca kan bağı olmayan ve zengin kimseler de bu kurban etinden yemesi adağın gerçekleşmesini sağlamaz. Buna istinaden adak kurbanı bu kişiler tarafında yenilirse o et bedeli kadar yoksullara dağıtmak zorunludur.

Adak kurbanı kesmek mutlaka adayan kişinin gerçekleşen dileği için adak kesmesi gereklidir. Bunun için adak adayan kişinin mutlaka Müslüman olması gereklidir. Ayrıca adak dileyenin, akıl sağlığı yerinde ve ergenlik dönemine girmiş olması zorunludur.  [ Sefaköy Kurbanlık ]