Merter Adak Kurban

15 Ağustos , 2021admin
Merter Adak Kurban

Yardımlaşmanın ibadet türünden almanı olan kurbanın kısaca anlatımını yapalım. Kurban kesimlerinde her zaman yoksullarla yardımlaşmalar olur. Allah yolunda teşekkürler etmek ve onun verdikleri nimetler karşılığında kurban kesimi olur.

Kurbanın çeşitleri bulunur. Kurban Bayramı'nda farz haline gelen kurban, adak, akika ve şükür kurbanlarıdır.

Adak Kurban Etini Kesen Kişi Yer mi?

Adak kurbanın kişinin bir şartı söyleyip gerçekleşmesi durumunda borç halinde doğar. Adak kurban kesimi olduktan sonra etinden kendisi-eşi-çocukları-yakınları bile olsa yememeli.

 Bunlara ilave olarak zenginler de adak kurban yemezler. Kesim olduktan sonra durumu olmayan kişilere gönderim yapmaları gerekir. Şayet kendisi ya da yakının dan birisi bu etten yerse geri tutarını yoksullara vermesi gerekir.

Adak Kurbanı Ne Zaman Kesilmeli?

Adak kurbanının ne zaman kesileceği şartı yoktur. Sizin istediğiniz durumun gerçekleşmesinden sonra hemen kesimi yapılması gerekir. Burada en önemli kriter ile ilk zamanda kesim yapılıp yoksullar dağıtılmasıdır. Adak kurbanın da doğru bilinen yanlışlar mevcuttur.

Adak kurbanının kesim tarihi olarak kurban bayram günleri baz alınmalıdır diyenler tamamen yanılgıya düşerler. İstendiğiniz gün ve yer de adak kurban kesimi yapabilirsiniz. Belirli bir günü yoktur.

Adak Kurban Nerede Kesilir?

Kurbanlık kesme yerlerinin ayrımı yoktur. Kurban olarak gönderilen farz kurbanların belli zamanda kesimi mevcuttur.

İsterseniz kurban kesim yapan yerler de kasaplar da kurban kesim yapan kişiler arasında da yapılabilir. Burada önemli olan nokta kurbanın kesimi İslami şartlar altında uygun şekilde yapılmasıdır.

İstanbul ilinin nüfus çoğunluğu çok olunca kurban kesen yerleri bulmak zordur. Merter mevkiinde ise bu çoğunluk devam eder. Merter kurban başlığı altında tüm kurban kesimlerinizi yaptırabilirsiniz. Özenli ve İslami şartlara uygun şekilde kurban kesimi yapılır. [ Merter Kurbanlık ]