Merter Adak Kurban : Kurbanlıktan Koronavirüs Geçer mi?

12 Kasım , 2020admin
Merter Adak Kurban : Kurbanlıktan Koronavirüs Geçer mi?

Evcil hayvanlardan koronavirüs bulaşmadığı sık sık tekrar edilir, bilim adamlarının bu yönde görüşü var. Kurbanlıklardan da bulaşmaz, virüs canlı hayvanın üzerinde yaşayabildiği kadar orada yaşar. Yani bir eşyanın üzerinde ne kadar yaşıyorsa gıdanın üzerinde de o kadar yaşayabilir.
Bu nedenle kurbanlıklardan insanlara koronavirüs geçtiğine dair henüz bilimsel hiçbir olgu yok. Bunu net olarak biliyoruz. Ama yine de diğer hastalıklar açısından önlem olarak gerek keserken, gerek taşırken ve eti parçalarken mutlaka çok dikkatli ve tedbirli olmamız şart. Yine şunu söylemek gerek, eğer öncesinde dikkatli olunursa, zaten kurban eti pişiriliyor, et sonuçta pişirilerek tüketilen bir yiyecek olduğu için bütün bu riskler ortadan kalkıyor.

Kurban satış ve kesim yerlerinde pandemi tedbirlerinin alınması önemli

Kurban satış ve kesim yerlerinde alınması gereken pandemi tedbirlerinin önemine de vurgu yapan Uzmanlar, bu konudaki önerilerini şöyle sıraladılar:
"Öncelikle kurban satış yerlerinin tek girişi ve çıkışı olmalı. Buralarda pandemiye özel kuralların uygulanması gerekiyor, artı mutlaka galoş giyilmesi gerekir. Bu yıla kadar yapılan bir uygulama değil ama galoş verilmesinde ekstra yarar vardır. [ Merter adak kurban ]

Ayrıca bu yine bu güne kadar yapılmadı ama yeni bir uygulamayı başlatmak gerekiyor bize göre. Kurbanı satın alan vatandaşa kurbanını vermeyelim, kulak küpesiyle bir evrak verelim, kurban doğrudan satış yerinden kesim yerine gönderilsin. Böylece başka alanlarda oluşabilecek insan trafiğinin önüne geçmiş oluruz, veya nispeten daha azaltmış oluruz.

Randevunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Randevu ile kesimin 3 güne yayılması önemli. Genellikle vatandaşlarımız ilk günde kesip kurban vazifesini yapmak istiyor, o yüzden büyük bir karmaşa oluşuyor. Eğer bu sene randevu ile yapılırsa, bu hem de online randevu olursa daha iyi olur.

Ayrıca gece kesiminin de önünü açmak lazım. Tabii bu konunun uzmanı din adamlarının görüşlerine göre bunun önünde bir engel yok. Gece de bir şekilde planlama yapılarak kesim yapılabilir. Bu da belki kesimin oluşturacağı kalabalıkların çok daha aza indirgenmesine sebep olacaktır izdihamın önüne geçecektir.

Kesim öncesi ve kesim sonrası mutlaka veteriner hekimin hayvanları muayene etmesi gerektiğini anlatan Uzmanlar, kesimden kalan atıkların da sağlam poşetlere konularak belediye yetkililerine verilmesinin önemli olduğunu söyledi.