Merter Adak Kurban :Kurban Etinin Hepsi Yenir mi?

27 Haziran , 2020admin
Merter Adak Kurban :Kurban Etinin Hepsi Yenir mi?

Doğrusunu söylemek gerekirse kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın dinimizce gerekli olduğu yanlış bir inançtır. Ancak isteyen kişi nafile namaz kılmanın mekruh olmadığı bir vakitte, bir nedeni olsada  olmasada kılabildiği kadar nafile namaz kılabilir. Kurban kesen kişi ise, böyle bir ibadeti yapma fırsatına kavuştuğu için, Allah’ın ﷻ kendisine verdiği nimetlere şükretmek için iki rekat nafile namaz kılabilir.

     HAYVANIN YENİLMEYECEK YERLERİ NERELERDİR?

Etinin yenmesi helal olan kurbanlık hayvanların , gerek kurban olarak kesilmiş olsun, gerekse farklı bir sebeple kesilmiş olsun, kanları, ödleri, bezeleri, idrar torbaları, yumurtaları ve cinsel organlarını yemek mektuhtur. Şafi ve Maliki mezheplerine göre de, eti yenen  bütün hayvanların yumurtalarını yemek caizdir.

   KURBAN KESEN KASABA ÜCRET VERMEK CAİZ MİDİR? 

Hayvanı kesim uygulaması, yani kasaplık görevi ibadet olarak sayılmaz. Bu sebeple kurbanı kesen kasabın ücret alması caizdir. Fakat kesim yapan kasaba ücret yerine , hayvanın derisi yada etinin bir bölümü verilemez. Zira verildiği zaman , kurban ibadetini yerine getirmek için gerekli maddi dayanağın bir miktarı, direkt ibadetin kendisi üzerinden ödenmiş olur ki bu da çok uygun bir durum olmaz. [ merter adaklık kurban ]

  Hz. Peygamberin ﷺ Zilhicce ayının, ilk dokuz gününde oruçlu olduğu rivayet edildiği için, Zilhiccenin ilk dokuz gününü yani kurban bayramından önceki dokuz günü oruçlu olmak müstehaptır, sünnettir. Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının birinci günüdür ve bayramda oruç tutulması doğrudeğildir, ancak imsaktan itibaren birşey yemeyip , o gün ilk besin olarak kurban etinden yiyerek güne başlamak müstehaptır. Fakat bu mevzu kendi evinde kurban kesen kişiler için geçerlidir. Bu zamanda çifliklerde kurban kestiren insanlara , akşama kadar ancak sıra gelmektedir hatta ertesi güne kalmaktadır. Böyle bir durumda da  sanki oruç tutuyormuş gibi aç kalmaları uygun olmaz.