Levent Adak Kurban : Artan Yün İpleri Değerlendirme

8 Ekim , 2020admin
Levent Adak Kurban : Artan Yün İpleri Değerlendirme

Yün iplerinden kazaktır, hırkadır, atkıdır, beredir ördünüz. Artan minik bir yün yumağı illaki kalır. Bu yumak çöpe atılmaz normal olarak. Ama bir kenarda, sepetlerde, poşetlerde, kutularda biriken minik yumaklar da boylarına bakmadan orda burda fazlaca yer kaplamaya başlamış olabilirler. Ne zaman örgü örmek için elinizi yünlerinizin olduğu yere atsanız siz onlara, onlar size bakıp dururlar.

Artık yünlerden oluşan bu minik yumaklarla olan ilişkinize biraz renk katmaya değer fikirler meydana çıkar. O zaman, hem işe yarar hem de çok sevimli örgülere dönüştürülebilir!
Elbise askılarınızı biraz renklendirmek için elinizin altındaki artık yün çeşitlerini kullanabilirsiniz. Hem askıların o sevimsiz plastik görüntüsünden kurtulursunuz, hem de narin giysileriniz için pufuduk askılar edinmiş olursunuz. Yünleri askıların ölçüsüne uygun borular şeklinde örmeniz yeterli. Dikkatlice askıya geçirdiğinizde askılarınız hazır olacak. 
 
Kim demiş örgü bardak altlığı olmaz diye? Ne işe yarayacağını bilemediğiniz o atkı artığı yün var ya hani... İşte onu ister kare, ister daire, isterseniz de yaprak şeklinde örerek değişik bardak altlıkları yapabilirsiniz. Hem kendinize, hem de dilerseniz hediye olarak sevdiklerinize hediye edebileceğiniz şahane parçalar olacaktır.

 Gözlük kılıfı, bozuk para kesesi, kalem kutusu, hatta tığ veya şişleriniz için çantacıklar.. Çoğu için sadece düz bir dikdörtgen örüp kenarlarından birleştirmeniz yeterli. Gerisi minik bir fermuar veya düğme dikmeye bakar. Minik kılıflar, küçük keseler, şirin çantacıklar için artık yünler iş başına!

Yaptığınız bir kazaktan artan yünü kitap ayracı örerek değerlendirebilirsiniz. Özellikle ince yün ipler kullanarak dümdüz bir dikdörtgen şeklinde öreceğiniz ayraçlar kitaplarınızın da içini ısıtabilir. Hatta dilerseniz ucuna bir de ponpon ekleyebilirsiniz! [ Levent adak kurban ]
 
Bir başka önerimiz hem örgü hem takı meraklısı hanımlar için; Üç tane ince uzun yün şerit örün. Sonra bu üç şeridi saçınızı ördüğünüz gibi o şekilde örerek birleştirin. Uçlarını da dikerek klips takınca nefis bir kolye yapmış olacaksınız, İsterseniz örgü kolyenin bileklik versiyonunu da deneyebilirsiniz. Hatta örerken aralara boncuk ve pullar katarak değişik modeller verebilirsiniz