Kurban İbadeti

12 Haziran , 2019admin
Kurban İbadeti

Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?

“İbadetlerin şekil, şart ve hükümleri olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu niteliklerin birbirinden farklı düşünülmesi mümkün olmaz. Diğer taraftan ibadetler ancak emredildikleri tarzıyla yerine getirilir. Her ibadetin bir yerine getirilme şekli vardır. Kurban ibadeti de ancak kurban olacak hayvanın kurallarına uygun olacak şekilde kesilmesiyle yerine getirilebilir.

Bedelini nafaka vermek suretiyle, kurban ibadeti yerine getirilmiş olma. Kesme olmadan hayvanı, sadaka olarak bir kişiye vermek kurban yerine geçmez. Aynı şekilde kurban bedelini de fakirlere ya da yardım kuruluşları ve derneklere vermek suretiyle, kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.”

– Kurban Bayramı günü kurban kesilmeden önce bir şey yememenin dini dayanağı var mıdır?

“Hz. Peygamberin Zilhicce’nin ilk dokuz gününü oruçla geçirdiği rivayet edildiği için Zilhicce’nin ilk dokuz gününün, yani kurban
bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır. (Yapıldığında sevap kazandıran yapılmadığında herhengi bir günahı olmayan davranış) Zilhicce ayının 10. günü Kurban Bayramı’nın ilk günüdür.

Kurban Bayramı’nda da oruç tutulmaz. Ancak imsaktan itibaren bir şey yemeyip o günün ilk yemeğini kurban etinden yemek müstehaptır. Fakat bu, kendi evinde kurban kesebilen insanlar içindir. Zamanımızda çiftliklerde kurban kestiren bazı Müslümanlara, akşama kadar sıra ancak gelebilmekte, hatta ertesi güne kalmaktadır. Bu durumda söz konusu insanların aç kalıp oruçluymuş gibi durmaları münasip değildir.”