Küçükköy adak kurban

16 Ocak , 2019admin
Küçükköy adak kurban

Kurban bayramı her yıl milyonlarca Müslümanın , kurban ibadetini yerine getirdiği gündür. İslam dininde Ramazan bayramı ve Kurban bayramı olmak üzere iki bayram vardır. Küçükköy adak kurban kesmenin tarihi Hz. Adem’e kadar uzanmaktadır. Müslümanlar tarafından zilhicce ayının 10 undan itibaren 4 gün boyunca kutlanır. Zilhiccenin dokuzuncu gününe “arefe” denir. Onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ise “ Eyyâm-ı nahr” denir.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ NE ZAMAN?

Kurban bayramı tatillerini şimdiden planlayıp, izinlerini ona göre ayarlayan çalışanlar, tatilin kaç gün olacağını sorgulamaya başladı. Özellikle de kendi memleketlerinde kurbanlarını kesmek isteyenler, bu sene tatilin kaç gün olacağını merak ediyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı özellikle bayramını memleketinde geçirmek isteyen çalışanlar ve vatandaşlar için açıklama yaptı. Açıklamaya göre; 10 Ağustos Cumartesi günü kurban bayramı arefesi,11-12-13-14. günler ise kurban bayramı günleri olarak belirlendi. Bu sene kurban bayramı tatili dokuz gün olması beklenmiyor.

Kurban, maddi açıdan fedakarlığı ve her yönüyle vermeyi gerektiren bir ibadet olduğu için insan nefsine zor ve ağır gelir. Bundan dolayı Rasulullah müslümanlara, yaptıkları ibadetlerin sevabını düşünerek müsterih olmalarını tavsiye etmektedir.

KURBAN VE TAKVA

Hz. Ademin oğlu Kabil’in gönülsüz şekilde takdim ettiği kurbanı kabul görmeyince, kardeşi Habil’e “ andolsun ki seni öldüreceğim” demişti. Bunun üzerine Habil’in ona cevabı çok manidar olmuştur: “Allah ancak takva sahiplerinden kabul eder”.  (Maide5/27) Bu durumda kurban ile takva arasında sıkı bir bağ bulunduğu görülmektedir. Kurbanı sadece takva sahibi olan kişiler gönül rahatlığıyla kesebilir. Kurban, sahibini takva duygularıyla Allah’a yakınlaştırmaktadır. Allah katında en değerli insan da, en fazla takva sahibi olan kişilerdir.(Hucurat 49/13) Ayrıca Allah, kendi emri olduğu için ve rızası olduğu için kesilen kurbanı kabul eder. Bütün ibadetlerde olduğu gibi,  kurban ibadetinde de aslolan takvâ ve tâzim hisleridir. Bunun için de kesilen hayvanların besili ve sağlam olması gerekir.