Küçükçekmece Adak Kurban

15 Ağustos , 2021admin
Küçükçekmece Adak Kurban

Dinimizde adak kurbanı özellikle kişinin yükümlü olmadığı kurbandır. Buna istinaden kendi hayatı veya yakınları için bir şeyin olmasını dileyerek adadığı kurban çeşididir. Aynı zamanda gerçekleştiğinde kestiği kurbandır.  Özellikle kişi adak kurbanı için Allah’a dileklerde bulunur. Dileği yerine geldiğinde bu kurbanı kesmekle yükümlü ve borçlu olur. Ayrıca adak kurbanı farz olmadığı gibi bir zamanı yoktur. 

Kişilerin dilekleri yerine geldiğinde ve istenilen şeyin gerçekleştiğinde adak kesmek gereklidir. Buna istinaden gerçekleşen şey ile adağın zamanı başlar ve adak kurbanı kesilebilir.

Adak Kurbanı Neden Dilenir, Kesilme Amacı Nedir?

Kişiler dinimizce Allah’a dileği olduğundan itibaren borçlu sayılırlar. Ayrıca sözünü yerine getirmek için adak kurbanı kesmekle borçlu olurlar. Fakat adak için en kısa zamanda kesilen adak kurbanı daha geçerli olacaktır. Adak kesmek kişinin bütçesine göre belirlediği hayvanlarla kesilir. Adaklık olarak kurbanlık kesilen hayvanlar mutlaka İslam dinine uygun hayvanlar olmalıdır.

Aynı zamanda adanan kurbanlıklar Kurban Bayramında kesilen kurbanlar gibidir.  Kurban bayramında olduğu gibi adak kurbanları da aynı şekilde kesilir. Kurban bayramında kesilen kurbanlardan farkı farz olmamasıdır.

Adak Kurbanı Olarak Seçilecek Kurbanlıklar Nasıl Olmalıdır?

Adaklık olarak kesilecek hayvanların belirli yaşta olması ve o yaşı tamamlamaları zorunludur. Özellikle 5 yaşını dolduran deve, 2 yaşını dolduran sığır ve mandalar adaklık olarak seçilmelidir. Bunun yanında sadece 1 yaşını dolduran koyun ve keçi kurbanlık olarak seçilebilir.  Belirli yaşı tamamlamış kurbanlık hayvanların özellikle dişini değiştirip değiştirmediğine önemli değildir.

Aynı zamanda 6 ayını tamamlayan koyunlar da gösterişli olması kesilmesi için yeterli olacaktır. Adaklık hayvanların ayrıca sağlıklı ve azaları tam ve besili olması zorunludur.  Buna istinaden asla kötürüm, hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör hayvanlar seçilmemelidir. Özellikle Küçükçekmece kurban boynuzları kökünden kırık, kuyruğu ve kulaklarının yarıdan fazlası kesik hayvanlar adaklık sayılmaz. [ Küçükçekmece Kurbanlık ]