Küçükçekmece Adak Kurban: Kurban Eti En Sağlıklı Tüketme Şekli

29 Haziran , 2020admin
Küçükçekmece Adak Kurban: Kurban Eti En Sağlıklı Tüketme Şekli

Kurban bayramında muhakkak çoğunlukla birçok insan evinde kurban etinden kavurma yapar. Kavurma yaparken nelere dikkat edip, neleri yapmamalıyız, kavurmanın dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir? Kavurma ikramı , bayramın ilk gününde verilmeye başlar. Ama et ilk gününde dinlendirilse ertesi gün ikram edilse daha da lezzetli olur.

Dana ve kuzu kavurmanın daha yumuşak ve lezzetli olması için etlerin en az 2-3 saat, maksimum bir gün dinlendirilmesi gerekir.  Kuzu eti pişirirken önce mutlaka mühürlenme işlemi yapılmalıdır. Yoksa lezzetli bir kavurma elde edilmez. Dinlendirilmiş kurban etini , tavaya atmadan önce etin kendi kuyruk yağını, ısıtılmış olan tavaya almalı , yağ biraz eridikten sonra etleri ilave edip 8-9 dakika kadar kavrulur, sonra isteğe göre bütün soğan konulur, soğan doğranılmaz. Et uzun süre piştiği için soğanlar içinde erir. Ayrıca soğan ete hem lezzet katacağı gibi, hem de besin değerini artırır.

Etli yemekler yaparken tuz ve baharatı en son konmalıdır. Zira tuz eti sertleştirip pişmesini geciktirir. Sonra etin altını kısarak ağır ateşte yavaşça yumuşayana kadar pişmesi sağlanır. En son isteğe göre kekik yada kimyon eklenerek servis yapılır. [ küçükçekmece adaklık kurban ]

DANA ETİ PİŞİRİLMESİ

Dana kavurma pişirilirken yine aynı şeylerin yanısıra 1 bardak su eklenmelidir. Çünkü dana eti daha sert olduğu için, kavurmayı pişirmek daha uzun zaman alacaktır. Daha yumuşak ve lezzetli olması için mutlaka su konmalıdır.

KURBAN DA BESLENMEYE DİKKAT

Kurban bayramında, diğer zamanlara kıyasla daha fazla şeker , tatlı ürünler ve et tüketildiği için özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon , şeker hastalığı, kalp-damar ve mide rahatsızlığı bulunanlar yediklerine çok daha fazla dikkat etmelidir. 

Veteriner kontrolünden geçmeden ve uygun şart ve ortamlarda kesilmemiş olan hayvanlar , salmonella, şarbon ve tüberküloz gibi hastalıkları bulaştırabilmektedir. Daha sağlıklı olması için etler mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmelidir. Örneğin soğan biber ve domates kavurmaya en çok yakışan sevzelerdir. 
Kesilen hayvanların etlerinin mutlaka 24 saat dinlendirilmesi, hem pişmesi bakımından daha çabuk olur, yumuşak ve lezzetli olur ,hemde mide de sindirimi ve hazmı daha kolay olur ve bu da sağlık açısından çok önemlidir.

KURBAN ETLERİNİN SAKLANMASI

Kurban etleri kesilip parçalandıktan sonra serin ,kuru ve temiz bi yerde, etlerin iç kısımlarınında serinlemesi için ve terleyip kokmaması için üstü örtülmeden 5-6 saat dinlendirilmelidir. Daha sonra etler buzdolabının normal kısmında 3-4 gün , derin dondurucuda ise 6 ay’a kadar saklanabilir. Dondurulup tekrar çözdürülen etlerin tekrar dondulması sağlık açısından hiç uygun olmadığı için, en baştan etleri dondururken küçük , tek sefer kullanımlık buzdolabı poşetleriyle, paketler halinde dondurulması en uygun olandır.