Koyun Ve Yünü

19 Temmuz , 2019admin
Koyun Ve Yünü

Sıcakların başlamasıyla, kurbanlık küçükbaş hayvanların daha sağlıklı yetişip büyümesi için ve onlardan daha çok verim almak için yünlerini kırkmak gerekir. Hayvanların sağlığı açısından kırkılmasının çok önemli olduğu ve daha güzel kilo almaları için bunun mutlaka yapılması gerektiği belirtiliyor. Eğer kırkma zamanı gelip de kırkılmazsa , hayvanlarda bazı hastalıklara neden oluyor ve hayvana eziyet olmaya başlıyor.

Bunlardan bazıları ise sıcaktan dolayı yanmalar, yine aşırı sıcaktan dolayı iştahsızlık ve hatta daha ileri safhada hayvanın telef olmasına bile neden olabiliyor. Böylece hayvanları kırkarak hem hayvana eziyetten kurtarmış olurken hem de sağlıklı beslenmelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca kırkılan bu yünlerde boşa gitmeyip ekstra gelir elde ediliyor.

YÜNLERİN ÖZELLİĞİ

Koyun ve deve yünü mükemmel ısı yalıtımı sağlayan liflerdir. Himalayada soğuktan keçileri koruyan, afrikanın çöllerinde ise sıcaktan koruyan özelliklere sahiptir. Bu özelliklerini kullanıldılları tekstil ürünlerinde de vermektedir. Bu lifler ile çok kalın ve ağır olmayan ama oldukça mükemmel ısı yalıtımı sağlayan ürünler elde etmek mümkündür.

Ayrıca bu lifler yumuşak ve kabarık olduklarından dolayı ürünlere konfor katmaktadır. Koyun yünü ayrıca ekstradan delikli yapısıyla ses yalıtımı ve su geçirmezlik özelliğide taşımaktadır. Farklı özelliklerde hazırlanan koyun yünü, kaşmir ve deve yünü hem ev tekstili, yatak ve mobilya sektöründe hemde konfeksiyon ürünlerinde kullanılmaktadır.

YÜNLERİN BELLİ BAŞLI ÖZELLİKLERİ

Doğaldır ve hipoalerjenik bir malzemedir. Yumuşaktır ve hacimli, kabarıktır. Hafif ve rahat bir üründür. Mükemmel bir ses ve ısı yalıtımı sağlar. Geç tutuşur, kendi kendini söndürme etkisi vardır ve diğer sentetik malzemeler gibi eriyip damlama yapmaz. Tekstil malzemelerine uyum sağlar.

KOYUN YÜNÜ EKSTRA GELİR

Bir koyundan ortalama 1,5-2 kilo kadar yün çıkmaktadır. Bazı besiciler bu çıkan yünlerden yastık, yorgan, yatak yaparken bazıları ise satarak ekstra gelir elde ediyorlar. Özellikle düğün sezonlarında daha çok satıldığı ve yeni evlenenlere hediye olarak verildiği bilinmektedir.