Kıraç Adak Kurban Ne Zaman kesilir?

15 Ağustos , 2021admin
Kıraç Adak Kurban Ne Zaman kesilir?

Hem dini hem de toplumsal olarak manevi bir yönü olan Kurban Bayramı, kurbanlık seçiminin yapılarak Allah’a yakın olmanın bir simgesi haline gelmiştir.  Kurban Bayramının manası, önemi ve kurban kesme ibadetinin İslam dinimizdeki yeri ve önemi konusunda pek çok kişi bilgi sahibidir.

 Kurban kesmek, Allah’a teşekkür etmek, verdiği nimetlerin yanında geriye kalan her şey için şükretmek ve varlığına inanışı göstermek amacı ile yapılan bir ibadet olarak tanımlanır. Kurban Bayramı ise; bu ibadetin her sene belirli zaman aralıkları içerisinde gerçekleştirilmesidir.

Kurban Bayramı’nda Allah’ın buyurduğu emri yerine getirerek ibadet etmek isteyenler, uygun şartları taşıyan hayvanları, Allah için keserler. Böylelikle, Allah’a feda ederler ve Allah’a olan bağlılıklarını ifade ederler.

Kurban Bayramının Önemi Nedir?

Kurban kesmek oldukça eskilere dayanan bir ibadet olarak yer alır. Günümüzde kurban kesim alanları da oldukça sağlıklı koşullar içerisinde yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bu anlamda Kıraç kurban kesimleri de bu koşullara uygun bir biçimde gerçekleştirilir.

Kurban Bayramı, Allah'a kurban edilen hayvanların kesildiği ve kesilen etin ihtiyaç sahiplerini bulacağı bir bayramdır. Bu süreç huzur ve manevi duygular ile birlikte kutlanmalıdır. Kardeşliğin birliğinin simgesi olan Kurban Bayramı, yardımlaşmanın en çok tezahür ettiği dönemdir.

Allah'a yapılan bu ibadet, esas olarak sosyal hayatta adaleti sağlar. Zengin olsun fakir olsun her hanenin karnının doyurulmasını sağlar. Bu şenlik bir çocuğun gülümsediği, bir yetişkinin yüreğinin sürecidir.

Allah ile Kul Arasındaki Bağın Güçlenmesinde Kurban Bayramının Etkisi Nedir?

Her Müslüman bu ibadeti yapmalıdır, ancak ekonomik koşullar bazen bu ibadetin gerçekleşmesine engel olabilir. Kurban Allah’a yaklaşmak için vesile olan bir ibadettir.

Dolayısıyla kulluk bilincini ortaya çıkarır ve Allah ile kul arasında kurulan bağın daha güçlü olmasına katkı sağlar. [ Kıraç Kurbanlık ]