Kasımpaşa Adak Kurban : Kurban Paylaşımdır

9 Ağustos , 2020admin
Kasımpaşa Adak Kurban : Kurban Paylaşımdır

Kurban demek, kurban edilebilecek olan hayvanların, yani koyun ve sığır cinsi olan hayvanların ibadet niyetiyle Kurban Bayramının 1.2.3. günlerinde Allah ﷻ  rızası için kesilmesidir. Kurbanların; Akika, Adak kurbanı, Kurban Bayramında kestiğimiz kurban olan  Uhdiye ve Hac’ta kesilen kurbanlar vs. gibi çeşitleri de vardır.

GÜCÜ YETENLER İÇİN SÜNNETTİR

Kurban kesmek, gücü yetenler için Allah’ın ﷻ  emri, Rasulullah’ın ﷺ sünnetidir. İnsanların kurban kesmekle ruhları feraha ulaşır, canlarını emniyette hissederler, böylece Allah’a ﷻ olan kulluk bilincini zinde tutmuş olurlar. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma ve toplumsal barışı sürekli diri kalmasını sağlar. Birlik ve beraberliği, ulusal bütünlüğü korur. Kurban zenginle fakir arasındaki sevgi ve muhabbet bağı oluşturur. Özellikle et fiyatlarının yüksek olduğu bu zamanlarda kurban daha farklı bir önem arzeder.

Önceden kurban kesiminin neredeyse tamamına yakını bizzat kurban sahibi tarafından kesilir, etler parçalanır, eş dost ve akraba kurban eti ile yapılmış yemeklerle ağırlanır, yoksullara paylaştırılır. Günümüzde ise, bu olay bazı sosyal, ekonomik ve fiziki olumsuzluklar sebebi ile hayır kurumlarına, öğrenci yurtlarına vs. bağışlama ve vekalet yoluyla kurban verme yöntemine evrilmiştir. Tabiki bu da güzel bir harekettir. Sadece kurban sahibi kurban kesme eziyetine katlanmadığı, etini yiyemediği, şifasını tadamadığı gibi, güzelliklerden mahrum kaldığı için kurban kesmenin zevkini tam olarak tadamamaktadır. Bu da aslında kurbanın ruhuna uymamaktadır. [ Kasımpaşa adak kurban ]

KURBAN BÖLÜŞMEDİR

Mutlaka ki kurban paylaşım ve bölüşmedir. Kurban yardımlaşma ve hediyeleşmedir. Yani sosyal dayanışma ve yardımlaşma için mükemmel bir fırsattır. Yoksul ve ihtiyaç sahiplerinin kendilerine verilen etleri kıyma yaparak yada kuşbaşı doğrayarak bir senelik et ihtiyaçlarını giderdikleri düşünülürse, işin yardımlaşma ve hayır boyutu daha iyi anlaşılmış olur.

Kurbanı, sahibinin kesebileceği gibi vekalet verip de kestirebilir. Hayır kurumlarına da bağışlayabilir. Bunlarda bir sakınca yoktur. Kendimize kestirdiğimizde fakir ve muhtaçları, komşuları, kesemeyenleri, eşi dostu ve akrabaları unutmamalıyız. Mutlaka bu şifalı etleri paylaşmalıyız ki kurban amacına ulaşmış olsun. Herkeste kısmeti kadar nasiplensin.