Hayvan Çiftliği Açmak İçin Gerekli Prosedür Nelerdir?

31 Ekim , 2020admin
Hayvan Çiftliği Açmak İçin Gerekli Prosedür Nelerdir?


Son yılların en çok kazandıran işlerinden birisi olarak görülen çiftlik kurmak bir çok girişimcinin çok kazançlı bir gelir elde etmek için başvurduğu yollardan ilkidir.
Hayvan Çiftliği Açmak
Köyden kente göçüşün son yıllarda artması ve insanların çiftlik işlerine olan ilgisinin azalması sebebiyle rekabet düşmüş ve çiftlik açmak son zamanların en çok kazandıran iş fikirlerinden birisi haline gelmiştir. Fakat hayvan çiftliği açmak için ve bu işten kazanç elde etmek için belirli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.
Devlet Desteğinden Yararlanarak Çiftlik Açmak
Hayvan çiftliği açmak istiyorsanız devlet bu konuda çiftlik açmayı düşünenlere bir miktar destek vermektedir. Yani, hayalini kurduğunuz çiftliği kendi paranızla açabileceğiniz gibi devlet desteği ile de açabilirsiniz. Eğer araziniz var ve büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorsanız büyükbaş hayvancılık destek ve hibe kredilerinden faydalanabilirsiniz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve bazı özel kurum ve kuruluşlar, özel oranlar ile çiftlik açacak kişilere hibe desteği ve hibe kredi imkanı sunmaktadır. Örneğin genç çiftçiler için %60 hibe desteği imkanı vardır. Sıfırdan çiftlik açmak daha zor ve masraflı olduğu için çiftlik açan pek çok kişi devlet desteği ile çiftlik açma girişiminde bulunmaktadır.

Çiftlik Kurmak İçin Gereken Bazı Resmi İşlemler Şunlardır;

SGK kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.
Çiftlik için form doldurmalısınız.
İmza sirküleri ve itfaiye raporu sunmanız gerekmektedir.
Eğer çiftliğinizde 50 kişiden fazla kişi çalıştırmayı düşünüyorsanız işletme belgenizi ve işletmenizde çalışacak iş yeri hekimi belgesini sunmalısınız.
Çiftlik arazi durumunu gösterir belge götürmelisiniz.
Eğer çiftliğin kiracısı iseniz kira kontratını, sahibi iseniz tapu bilgilerini sunmanız gerekir.
Kapasite raporu ve işi açıklar şema ve raporlar
Eğer mevcut bir çiftlik yapısı var ise bu durumda izin belgesi
Ruhsat için gerekli bedel
Suyu şehir şebekesinden almayı düşünüyorsanız suyun şebekeye bağlı olduğuna dair belge; eğer şebeke suyu kullanmayacaksanız su analiz raporlarını sunmanız gerekmektedir.
Bazen istenen belgeler başvuracağınız kuruma bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak hayvan çiftliği açmak için gerekli prosedürler bu şekildedir.